Okul Öncesi Dönemde Duygusal Gelişim Gecikmesine İşaret Edebilecek Durumlar

by Bebek Melekleri

Her çocuğun duygusal gelişim sürecinin farklı hızlarda seyredeceği söylenebilse de çocukların belirli dönemlerde gösterdiklerinde sıkıntı yaratabilecek bazı davranışların olduğundan bahsedilebilir. 4-5 yaş dönemindeki çocukların sergilediği gelişimsel gecikme işareti olabilecek bazı davranışların bilinmesi anne ve babalar açısından faydalı olabilir.

Duygusal Gelişim Okul Öncesi Dönemde Nasıl Olur?

Her çocuğun gelişim süreçleri farklı hızlarda, farklı şekillerde seyredebilir. Bunun genetik, çevresel ve daha birçok sebebinin olduğu söylenebilir. Ancak bütün çocukların belirli bir dönemde kazanması gereken ve sergilemesinde sıkıntı olabilecek bazı özelliklerin olduğundan da söz edilebilir. Bunların ne olduğunu bilmek, çocukların gelişim süreçlerinin nasıl seyrettiği hakkında anne ve babalara fikir vermek açısından faydalı olacaktır.

Duygusal gelişiminin gecikmesine sebep olan durumlar nelerdir?

4-5 yaş döneminde bulunan çocukların sergilediği gelişimsel gecikme işareti olabilecek bazı davranışları sıralamak mümkündür. Bu özelliklerin görüldüğü 4-5 yaş dönemindeki çocukların ebeveynlerinin bu durumu bir uzmana bildirmesinin faydalı olacağı. Ancak bunun her zaman sıkıntı doğurmayacağını söylemek mümkündür.

4-5 yaş döneminde bulunan çocukların aşırı korkak, ürkek ya da saldırgan davranışlar sergilemesi, anne ve babalarından ayrılma konusunda fazla sıkıntı çekmesi ve çok itiraz etmeden bunu gerçekleştirememesi gibi durumlar gelişimsel gecikmeye işaret edebilir.

Bu dönemdeki çocukların bir duruma kolay kolay adapte olamaması, dikkatinin kolay dağılması ve aklının kolayca çelinebilmesi, yaşıtlarıyla oynamama, taklit içerikli oyunlara ilgi duymaması, başkalarına az tepki verme ya da sorulara yüzeysel cevaplar verme gibi davranışların sık görülmesi de gelişimsel gecikmenin işareti olabilir.

4-5 yaş döneminde bulunan çocukların çeşitli etkinliklere katılma konusunda hevessiz oluşu, sık sık üzgün ve mutsuz olma, diğer insanlardan uzak durma ve farklı duyguları ifade edememe gibi durumlar da çeşitli problemlerin göstergesi olabilir.

Bu dönemdeki çocukların kurgu ve gerçek arasındaki farkı anlayamaması. Beslenme, uyuma, tuvalet gibi ihtiyaçlarını tek başına karşılamada sıkıntı çekmesi, iki aşamalı komutları anlayıp yerine getirememesi, adını ve soyadını doğru şekilde söyleyememesi gibi davranışlar da gelişimsel gecikmeye işaret edebilir.

Bunların dışında çocukların çoğul kelimeleri ve geçmiş zamanı doğru şekilde kullanamaması, kıyafetlerini çıkarmakta zorluk çekmesi, yaşadığı olayları ifade etmede zorluk çekmesi. Diş fırçalama, ellerini yıkayıp kurulama gibi davranışlarda zorlanması gibi durumlar da gelişimsel gecikmeye işaret eden davranışlar olabilir.

MÜKEMMELİYETÇİ EBEVEYNLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

duygusal-gelisim

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin