OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BAZI DUYGUSAL GELİŞİM ÖZELLİKLERİ

Çocuklar 4-5 yaş dönemlerine geldiklerinde belirli bazı duygusal gelişim özelliklerinden bahsedilebilir. Hayal dünyalarının ilk 3 yıldan biraz daha fazla gelişeceği söylenebilir. Bu dönemde çocuklar, kurgu ile gerçek arasındaki farkı anlamaya başlayabilirler.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BAZI DUYGUSAL GELİŞİM ÖZELLİKLERİ

Okul öncesi dönemde duygusal gelişim özellikleri nelerdir?

Okul öncesi dönemde bulunan çocukların zaten geniş olan hayal dünyaları ve yaratıcılıkları, önceki yıllara göre artış gösterebilir. Bu durum, onların bazı karakterleri ya da olayları taklit ettikleri oyunların oynanmasında artışa neden olacaktır.

Bu dönemdeki çocukların taklit oyunlarının şiddet içerikli olması sık görülen bir durumdur denilebilir. Anne ve babalar, çocuklara silah, bıçak gibi şiddet temalı oyuncaklar almasa bile çocukların bazı materyalleri bu amaçla kullanarak çeşitli oyunlar kurguladıkları gözlemlenebilir. Bu durum, genellikle problem yaratan ve çocuğun şiddet eğilimli olduğunu gösteren bir durum değildir. Bu dönemde bulunan çocuklar, ölmek ve öldürmek kavramlarını tam olarak anlamadıklarından dolayı bu içerikteki oyunları sadece eğlence ve öz saygılarının artışı amaçlı oynayacaklardır.

Çocukların kendilerine olan saygılarının ne durumda olduğu başka yetişkinlerle olan konuşmaları gözlemlenerek tespit edilebilir. Bu dönemdeki çocuklar yetişkinlerle konuşurken fazla çekingen davranmıyor, merak ettiği şeyleri soruyor, onların duygularını dikkate aldığını belli eden davranışlar sergiliyorlarsa kendilerine olan saygılarının büyük ölçüde olumlu seyrettiği söylenebilir.

Okul öncesi dönemdeki çocuğun cinselliğe bakış açısı nasıldır?

4-5 yaş civarı dönemde bulunan çocuklar cinsellik konusuna ilgi duymaya başlayabilirler. Bu konuda merak sahibi olan çocuklar. Anne ve babalarına cinsellik konusundaki duygu ve düşüncelerini ifade edebilir ya da merak duydukları bazı şeyleri anne ve babalarına sorabilirler. Böyle durumlarda anne ve babaların yöneltilen sorulara çocuğun anlayabileceği şekilde kısa, net ve doğru yanıtlar vermeye gayret etmesi önemlidir. Cinsellik ya da başka konularla ilgili yöneltilen sorulara anne ve babaların sessiz kalması ya da geçiştirmek için doğru olmayan cevaplar vermesi çocukların ilgili konular hakkında yanlış şeyler düşünmelerine, yanlış duygulara sahip olmalarına neden olup duygusal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu dönemde bulunan çocukların karşı cinsteki ebeveynine hayranlık duymasının ve onu diğer ebeveyninden kıskanmasının da normal olduğu söylenebilir. Bu durumun, okul öncesi dönemde bulunan çocukların duygusal gelişim süreçleri içerisinde normal ve geçici bir durum olduğu, anne ve babalar tarafından endişe duyulacak bir durum olmadığı söylenebilir.

Bu dönemdeki çocukların kazandığı temel duygusal gelişim özelliklerinin, cinselliğin farkına varmak, kurgu ile gerçeği ayırabilmek, ısrarcı ve iş birliğine yatkın olmak olduğu söylenebilir.

İNATÇI ÇOCUKLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0