BEBEĞİNİZİN DUYUSAL BECERİLERİNDE GÖZLEMLEYEBİLECEĞİNİZ GELİŞMELER

Yenidoğan bebekler içinde bulundukları ortamı duyu organlarıyla keşfederler. Fakat duyularını nasıl kullanacaklarını bilmezler. Bu hafta çocuğunuz bedeninin kontrolünü sağlamasıyla duygusal beceriler kazanacaktır.

BEBEĞİNİZİN DUYUSAL BECERİLERİNDE GÖZLEMLEYEBİLECEĞİNİZ GELİŞMELER

Bebeklerde duygusal beceriler nasıl gelişir?

Dünyaya yeni gelen bir bebeğin çevresiyle tek bağlantısı duyularıdır. Yenidoğan bebekler, vücutlarını kontrol edemedikleri ve konuşamadıkları için çevreleriyle duyu organları sayesinde iletişim kurarlar, yeni bilgiler toplarlar fakat bunları bilinçli yapmazlar.

Yenidoğan bebekler, duyuları sayesinde neler yapabileceğinin farkında değildir. Bebeğiniz, duyularını kontrol etmeye bu haftalarda başlayabilir ya da kontrolünün etkileri artabilir. Bu dönemde çocuğunuzun en çok işine yaracak duyuları dokunmak ve hissetmek olacaktır. Vücudunun kontrolünü sağlamaya başlayan çocuk, çevresindekileri tanımak amacıyla nesneleri eline almaya başlayacaktır. Artık bebeğiniz bu haftalarda cisimleri yakalayabilir, nesnelere ulaşmaya çalışabilir. Kol ve bacaklarında sağladığı kontrol sayesinde elindeki bir cismi diğer eline geçirebilir. Çevresinde tekrar eden hareketleri gözlemleyip bunları kendisi uygulayabilir. Mesela oyuncağını sağa sola, aşağı yukarı hareket ettirip bununla uzun süre oyalanabilir. Bebeğinizle konuşurken dudaklarınızda meydana gelen hareket onun dikkatini çeker ve elini dudaklarınıza götürerek tutmaya çalışabilir.

Çocuğunuz bu haftalarda vücudunun kontrolünü yeni sağladığı için eline geçirdiği cisimler fırlatabilir. Bu durum hız kontrolünü henüz sağlayamamasından kaynaklanır. Kırılabilecek eşyaları bu dönemde çocuğunuzdan uzak tutmanız faydalı olabilir. Çocuğunuz artık eşyalara ulaşmayı başarabildiğinden artık daha dikkatli olmanız gerekebilir.

BEBEĞİNİZ BEDENİNİ KONTROL ETMEYİ ÖĞRENİYOR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0