Düşme ve Suda Boğulmaların Önüne Geçmek

Evinizde çocuklarınızın suya ya da yere düşmesini engellemek için yapabileceğiniz pek çok önleyici iş bulunmaktadır. Bu tür güvenlik önlemlerini almanız çocuklarınızı ciddi kazalardan korumaktadır.

Düşme ve Suda Boğulmaların Önüne Geçmek

Çocukların suya veya yere düşmelerini nasıl engelleyebiliriz?

Düşmeleri ve buna bağlı yaralanmaları engellemek için birkaç küçük önlem alabilirsiniz. Yüksek yerlerde bulunurken dikkat etmelisiniz. Ayrıca bebeğiniz için de yüksek olabilecek mobilyaların üzerinde tek başına bırakmamalısınız. Bebek arabalarında ya da mama sandalyelerinde güvenlik kayışlarının sağlam bir şekilde bağlı olduğundan da emin olmalısınız. Bebeklerin ve çocukların yüksek bir balkon, teras veya buna benzer alanlarda oyun oynamasını engelleyebilirsiniz. Camlarınıza parmaklık taktırmak alabileceğiniz etkili bir önlem olsa da çocuklarınızın küçük vücutları onları engellemeyebilir ve sıkışmalarına neden olabilir, bu nedenle çok dikkatli olmalı ve parmaklıkların yanında oyun oynamalarını engelleyebilirsiniz. Geceleri çocuklarınızın karanlıkta düşmemeleri için bazı ışıkları (hol, koridor ya da banyo) açık bırakabilirsiniz.

Çocuğun suda boğulmamasını nasıl önleyebiliriz?

Çocuklar için havuzlar, güzel zaman geçirme alanları oluşturmalarının yanında büyük bir tehlikeyi de beraberinde getirmektedir. Gerekli güvenlik tedbirleri alınmazsa güzel geçirilmesi beklenen zamanlar can sıkıcı sonuçlar doğurabilir. Bunun için birkaç etkili ipucunu bilmenizde yarar vardır. Havuzunun çevresini mümkünse en az 1-1,20 metre uzunluğunda çitle kapatmalısınız. Böylelikle sizin kontrolünüz dışında havuza giremeyeceklerdir. Çitlerinizin arasına kendi kendine kapanabilen bir kapı taktırmanız durumundaysa kapıyı açık unutma gibi bir derdiniz kalmayacaktır. Kapının düzgün açılıp açılmadığını ise düzenli aralıklarla kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer elinizden gelirse bu tür kapılara alarm taktırabilirsiniz. Böylelikle isteğiniz dışında girişlerden haberiniz olur ve herhangi bir kaza henüz gerçekleşmeden önlenebilir. Diğer bir etkili yöntem ise havuzun kullanılmadığı zamanlarda üzerinin elektrikli bir örtü sistemiyle kapatılmasıdır. Havuz etkinlikleriniz sırasındaysa mutlaka yakınlarınızda can yelekleri bulundurmanız ve gerekirse çocuklarınızı can yelekleriyle havuza girmesine izin vermeniz gerekmektedir.

Tüm bu önlemlerin yanında yetişkinlerin çok dikkatli olması ve gözlerinin her zaman havuzda ya da kenarında vakit geçiren çocuklarında olması gereklidir. Çocuklar, asla bir yetişkin kontrolü olmaksızın havuza girilmemeli ve çevresinde oyun oynanmamalıdır. Herhangi bir kaza sonucu solunum yolu tıkanan çocuğunuza suni teneffüs yapabilmek için bunun eğitimini almış en azından bir kişinin etrafta bulunması hayati bir önem taşımaktadır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0