Çocukların Dünyayı Dokunarak Keşfetmesi

by Bebek Melekleri

Dokunmak, duymak, görmek… Büyüyen çocukları keşfetme duyuları. Ne kadar iyi yönlendirilirse çocuk dünyayı o kadar iyi öğrenecektir. Bebekler dünyayı keşfetmek için ne yapar gelin bakalım.

Bebekler dünyayı keşfetmek için ne yapar?

Bebekler yumuşak geçiş dönemine girdiklerinde oyuncaklarına daha kolay ve düzgün hareketlerle uzanabilirler. Eğer ebeveyn böyle bir durumla karşılaşırsa ona hemen yardımcı olmalıdır. Çocuk uzanırken yöneldiği nesneyi onun uzanabileceği bir yerde tutup hareketlerini izlemek önemlidir. Bu şekilde kollarını ve ellerini kullanma becerisi kontrol edilmiş olur.

Şayet bebek almak istediği şeye uzanır ve alamazsa, tekrar denemesi için ebeveynin onu cesaretlendirmesi gerekir. İşi kolaylaştırmak da başarının tadını alması için faydalı olabilir. Bu dönemde çocuklar, nesneyle kendisi arasında olan mesafeyi doğru algılayamazlar. Bunu ancak 23-26 hafta arasında kestirebilirler.

Bebek, nesneleri yakalamayı ne kadar kolay öğrenirse o kadar çok şey yakalamak isteyecektir. Artık başını da istediği gibi hareket ettirebildiği için etrafta yakalamak isteyeceği çok fazla nesne olacaktır. Uyanık kaldığı sürenin çoğunu, bir şeylere ulaşmakla, ellemekle geçirmek isteyecektir. Yaklaşık 12. haftadan sonra bu süre, uyanık olduğu zamanların üçte ikisini kapsayacaktır.

Yumuşak geçiş dönemlerinde çocuklar, nesneleri okşamaya başlayacaklardır. Ebeveynler böyle bir hareketle karşılaşırsa eylemi desteklemeye çalışmalıdır. Çünkü bu okşama, aynı zamanda ellerde hissiyatın oluşmasına da olanak sağlayacaktır. Böylece ellediği nesnelerin sert, yumuşak, dikenli, soğuk vb. olduğunu hissedecektir. Ebeveyn böyle durumlarda nesnenin ne olduğunu açılayarak onun nesneyi tanımlamasına yardımcı olmalıdır.

Bebekler annelerinin yüzleriyle ilgilenmekten keyif alırlar. Özellikle meme emerken ellerini genelde annenin ağzına, burnuna götürmeye çalışabilirler. Bazıları da annelerinin elleriyle çok ilgilenirler. Onlarla oynamak çocuğa keyif verebilir. Anne bu davranışa denk gelirse ellerini yavaşça çevirerek çocuğa avucunu gösterebilir. Ellerini hareket ettirirken bir oyuncağı alıp elini nasıl kullandığını çocuğa seyrettirebilir. Eğer bunlar yapılacaksa ebeveyn ellerini çok hızlı hareket ettirmemeye özen göstermelidir. Aksi takdirde çocuğun ilgisi kaybolabilir.

Unutulmamalıdır ki çocuklar bu yaşlarda ancak basit hareketlerle başa çıkabilirler. Gelişimleri ne kadar hızlı olursa olsun her şeyi zamanı geldiğinde yapabilirler. Daha karmaşık hareketleri algılayıp ona göre karşılık verebilmeleri için çocukların biraz daha büyümesi gerektiğini ebeveynler göz ardı etmemelidir.

YUMUŞAK GEÇİŞ DÖNEMİNDE ÇOCUKLAR İÇİN OYUN TAVSİYELERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

dünyayı-keşfetmek

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin