DRAMATİK OYUNLARDA MEKÂNIN ÖNEMİ

Çocukların sahip oldukları yaratıcılık potansiyelini yansıtabilecekleri faaliyetlere ihtiyacı vardır. Dramatik oyunlar, çocuklara bu konuda oldukça fayda sağlar. Dramatik oyunlar için uygun alan ve bilginin sağlaması oyunun kendisi kadar önemli olabilir.

DRAMATİK OYUNLARDA MEKÂNIN ÖNEMİ

Dramatik oyunlar çocuklara nasıl fayda sağlar?

Çocuklar yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahiptir ve sahip oldukları bu potansiyeli doğru ifade edebilecek etkinliklere ihtiyaç duyarlar. Böylece sahip oldukları potansiyeli bir beceriye çevirebilir ve ileriki yıllara taşıyabilirler. Ayrıca yaratıcı ifade biçimleri ilgi alanlarının ortaya çıkmasına ve ebeveynlerin, çocuklarını doğru bir şekilde yönlendirmesine yardımcı olur. Çocuklar kendilerini ifade edebilmek için gün içerisinde oynadıkları basit oyunları kullanabilirler. Bu oyunlar sayesinde zihinsel ve fiziksel gelişimlerine de katkı sağlanmış olur.

Dramatik oyunlar, çocukların yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini kullanabilecekleri açık uçlu oyunlardan biridir. Bu tarz oyunlar sayesinde nesneler ve insanların birbirleri arasındaki ilişkiyi kavrayabilirler, oyunlarında bu ilişkileri yeniden şekillendirebilirler. Bu oyunları başka arkadaşlarıyla oynayarak sosyal becerileri için de pratik yapmış olurlar. Çocuğunuzun oyun sırasında kullanabilmesi için ona birbiriyle alakası olmayan oyuncaklar vererek onun, bunlar arasında yeni bağlar kurmasını sağlayabilirsiniz.

Dramatik oyunlarda mekanın önemi nedir?

Dramatik oyunlarda mekân da önemlidir. Bu oyunları ev içerisinde ya da açık alanda çocuğunuzla birlikte oynayabilirsiniz. Ev içerisinde oynarken çocuğunuza geniş ve rahat hareket edebileceği bir alan sağlamanız önemlidir. Böylece çocuğunuz karton, sandalye gibi nesnelerden faydalanabilir ve bunları rahatça hareket ettirebilir. Mutfaktaki malzemeler, çeşitli kumaşlar, ev eşyalarını çocuğunuza verebilirsiniz. Böylece çocuğunuz hayal gücünü kullanarak bu farklı materyaller arasında yeni bağlar oluşturabilir. Ev içerisinde kartvizitleri ya da iskambil kartlarını oyun içerisinde para yerine kullanmasına izin verebilirsiniz. Kıyafetlerinizin bazılarını çocuğunuza ödünç vererek kafasında kurduğu karaktere bürünmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuklar bilmedikleri ve deneyimlemedikleri şeylerin taklidini yapıp oyunlarında canlandıramazlar. Bu nedenle çocuğunuzun farklı meslek gruplarını, ilginç hayvanları öğrenmesini sağlamanız gerekebilir. Televizyondan ya da internet üzerinden izleteceğiniz videolar sayesinde çocuğunuz bunlar hakkında daha fazla fikir sahibi olabilir. Farklı meslek gruplarına ait arkadaşlarınızı misafir edip, çocuğunuza yaptıkları mesleği anlatmalarını rica edebilirsiniz. Çocuğunuzun meslek gruplarını öğrenebilmesi için küçük oyunlar oluşturabilirsiniz. Bu oyunlar sayesinde çocuğunuz nesneler ve meslek grupları arasındaki bağları da öğrenebilir. Mesela doktorun beyaz önlük giymesi, veterinerlerin hayvanlarla ilgilenmesi gibi durumları öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz.

ÇOCUKLARIN KULLANDIĞI YARATICI İFADE BİÇİMLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0