Dört Yaşındaki Çocuklarda Gelişim

Çocukların dördüncü yaşlarında, özellikle bedensel gelişimlerinin yanında zihinsel ve kişisel durumları da gelişmektedir. Bu yaştaki çocuklar daha oturaklı bir kişiliğe sahip olabilecekleri gibi önceki yaşlarında olduğu üzere değişken bir ruh hâline de sahip olabilirler.

Dört Yaşındaki Çocuklarda Gelişim

Dört yaşındaki çocuklarda gelişim nasıl görülür?

Çocuklar 4 yaşına geldiklerinde, her istediklerinin anında olmayacağını öğrenmeleri beklenebilir. Bu anlayış çoğu durumda dördüncü yıldan sonra başlayabilmektedir. Dış dünyanın kendine ait kuralları olduğunu, diğer insanların hak ve isteklerinin olduğunu, en önemlisi de beklemeyi bu yaşta öğrenebilirler. Bu dönemde çocuk, 1-2 tane devamlı oyun arkadaşı edinebilir. Daha önce seçtiği arkadaşları her iki cinsiyetten olabilirken, okula gitmeye hazırlanan çocuklar daha çok kendi cinsiyetlerinden arkadaş edinmeye başlayabilirler. Genelde sosyal çevresinin de etkisiyle kendi cinsine uygun oyunlara yöneldikleri de görülebilir.

Dördüncü yıldan sonra çocuklar, değişken ve yarım bırakılan şeylere duyarsız, büyük oranda sorgulayıcı tavırlar takınabilmektedir. Bu dönemde hareketli olan çocuklar tüm bedensel etkinlikleri sevebilir ve bunları büyük bir başarıyla gerçekleştirebilir. Bu evrede tırmanma, sıçrama, atlama, takla gibi eylemleri gerçekleştirebilirler. 4-5 yaş aralığındaki çocuklara ayaklarını bitiştirerek zıplama, bir ayağından diğerine sıçrayarak atlama, ip atlama ve iple oynanan oyunlar, içi dolu kapları düşürmeden taşıma öğretilebilir. Yine bu dönemde basit müzik aletlerini çalmayı kavrayabilirler.

4 yaşındaki bir çocuğun motor becerileri, önceki yaşlarına oranla oldukça gelişmiştir. Beden hareketlerini ustaca yönetebilir ve keskin, ani dönüşleri dengesini koruyarak yapabilir. Hızlı bir şekilde koşabilir ve bunu yapmayı sevebilir, ağaçlara kolayca tırmanabilir. Üç tekerlekli bisikleti tam manasıyla kullanmak bu yaş için çok normal bir yetenektir. Dizlerini kırmaksızın eğilerek yerden nesneleri alabilir ve toplama faaliyetlerine girişebilir. Top oyunlarında ustalaşan 4 yaşındaki çocuklar, organize eylemler gereken top oyunlarını da akranlarıyla oynayabilirler. Ayrıca ince motor becerilerinin de gelişmesi bu yaşta beklenebilir. İstendiğinde çöp adam çizebilirler ve renkleri daha önceki dönemlere göre daha ayrıntılı olarak kullanabilirler. İğne ve iplik gibi küçük nesneleri zorlanmadan kavrayabilir ve birbirlerine geçirebilirler.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0