Dördüncü Ayda Bebek Bakımı

by Bebek Melekleri

Dördüncü ayda bebek bakımı nasıl olur bilmelisiniz. Bebek bakımında seçtiğiniz yöntem sonucunda bebeğinizde görülecek olan davranış değişikliklerine hazırlıklı olun. Eğer bebeğiniz bu durumdan memnun görünmüyorsa kullandığınız bebek bakım yöntemini, gerekirse ortamı değiştirmek faydalı olacaktır.

Dördüncü ayda bebek bakımı nasıl olur?

Ev İçerisinde Bebek Bakımı

Ebeveynler, bebeklerine ev ortamında bakılmasını tercih etmeli, yuvalardan ziyade ev içinde bebek bakım yöntemlerini kullanmalıdır. Bu tip yöntemlerin kullanılmasının hem bebek hem ebeveynler açısından birçok olumlu yönü vardır. Öncelikle bu yöntemin kullanılması, diğer bebek bakım yöntemleriyle karşılaştırıldığında daha ekonomiktir. Bu tip bakım yönteminde bebeğinize bulaşması olası olan hastalık ve enfeksiyon riski en aza iner, zamanın kaliteli değerlendirilmesi açısından hem ebeveynlere hem de bebeğe daha fazla olanak sunar.

Bu yöntemin dezavantajları son derece düşük oranda olsa da göz ardı edilmemelidir. Örneğin bakıcı seçimi ve bunun gibi bazı konularda son derece hassas davranmak gerekmektedir. Böylece bebeğin ve ailenin karşılaşabileceği olumsuz durumları en aza indirebiliriz.

Ebeveynlerin İş Yerlerinde Bulunan Yuvalar

Bu yöntem birçok ülkede, özellikle Avrupa ülkelerinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Ülkemizde, bu olanak Avrupa ülkelerindeki kadar yaygın olarak ebeveynlere sunulmasa da özellikle son yıllarda bu yöntem ülkemizde de giderek yaygınlaşmakta, bu bebek bakım yöntemi ebeveynler için güzel bir alternatif sunmaktadır.

İş yerlerinde bulunan yuvalar ebeveynlere birçok imkân sunar ve aileye büyük kolaylık sağlar. Bu tip bebek bakım yöntemi, ebeveynlerin bebeğin yanında olması gereken bir durum oluştuğunda kolaylıkla bebeğe ulaşabilme olanağı taşıması açısından, anne-babanın iş yerindeki boş vakitlerinde bebeği görebilmesi ve onunla vakit geçirebilmesi açısından aileye büyük kolaylıklar sağlar.

Bebeğin Ebeveynle Beraber İş Yerine Götürülmesi

Bebeğe ev içerisinde bakma veya bebeği iş yerinde yuvaya yerleştirme imkânı olmayan ebeveyn, kimi zaman bebeklerine iş yerinde bakma yoluna gidebilmektedirler. Bu durum dezavantajlı olarak görülse de kimi zaman aileye avantaj sağlayabilir. Özellikle bebeğin çok fazla hareketli olduğu bir dönem değilse, iş yerine bebek için gerekli olan, bebeğin ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayabilecek malzemelerin götürülmesinde bir sıkıntı yaşanmıyorsa, anne veya babanın içinde bulunduğu çalışma ortamı bebek için olduğu kadar ebeveyn için de bir sıkıntı yaratmıyorsa, anne veya babanın çalışma arkadaşları tarafından da bir sıkıntı görülmüyorsa bu bebek bakım yöntemi alternatif bir yöntem olarak görülebilir.

Dördüncü ayda bebeğiniz neler yapabilir ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler