Dördüncü Ayda Doktor Kontrolü

Bebeğinizi düzenli olarak uzman kontrollerine götürmek son derece önemli bir konudur. Unutmayın ki aynı dönemde bulunan her bebek için aynı değerlendirmenin yapılması söz konusu değildir.

Dördüncü Ayda Doktor Kontrolü

Bebeğin bu ayda sağlık durumu nasıl olur?

Her bebek için standart bir uygulamadan bahsetmek mümkün değildir. Her bebek, aynı dönemde mutlaka aynı oranda gelişim gösteremeyebilir ve her bebeğin kişisel ihtiyaçlarının farklı olması söz konusu olduğundan doktor kontrollerinde standart bir yaklaşımdan bahsetmek yanlış olacaktır. Fakat dördüncü ayda bulunan bebeklerin sağlık kontrolünde olması gereken bazı durumları genel olarak özetleyebiliriz.

Bebeğinizin dördüncü ayında gerçekleşecek olan doktor kontrolü sırasında, bebeğinizin gelecek aylardaki uyku düzeninin, beslenmesinin, genel gelişiminin nasıl olacağı gibi konularda bilgi almanız faydalı olacaktır. Dördüncü aydaki uzman kontrolü sırasında doktorunuzdan bebeğin bulunduğu ortamla, sizinle ve bebeğinizle ilgili bazı sorularla karşılaşabilirsiniz. Bu bilgilerden faydalanılarak bebeğin genel gelişiminin değerlendirilmesi beklenir. Bebeğinizi kontrol eden uzman, bebeğinizin görme, duyma seviyesi, el becerilerinin gelişimi, baş kontrolü gibi konuları incelemek için bir dizi test uygulayabilir veya sadece bebeği gözlemleyerek değerlendirmelerde bulunabilir. Bebeğin boyu, ağırlığı ölçülür ve geçmiş aylarla kıyaslanarak gelişimin düzenli seyrinde olup olmadığı değerlendirilebilir. Bebeğiniz eğer daha önce bir sorun yaşamışsa, bu sorun hakkında yeniden kontrol, muayene ve değerlendirme yapılabilir. Eğer bebeğinizin sağlık durumu normal seyrinde ilerliyorsa ve başka herhangi bir olumsuz durum oluşma riski yoksa bu dönemde bebeğinize ikinci dönem aşılar uygulanabilir. Fakat eğer bebeğiniz ilk dönem aşıların uygulanmasının ardından herhangi bir semptom veya reaksiyon göstermişse bu konu hakkında doktorunuzu bilgilendirmeyi kesinlikle unutmamalısınız. Anne sütü ile beslenen bebekler için D vitamini takviyesi, hazır mama ile beslenen bebekler için ise demir ilavesi gerekebilir. Bu konular hakkında doktorunuzdan gerekli tavsiyeleri alabilirsiniz.

Doktor bize neler söyleyebilir?

Eğer sizin bebek hakkında merak ettikleriniz, kontrolü gerçekleştiren doktorun değinmediği konular var ise bu konular hakkında görüş almak isteyebilirsiniz. Örneğin bebeğinizin beslenmesiyle alakalı olarak katı gıdalara ne zaman başlanması gerektiği, uygulanan ikinci dönem aşıların ardından bebeğinizin göstermesi normal olan-olmayan tepki ve davranışlarla ilgili konularda görüş isteyebilirsiniz, bu görüş ve tavsiyeleri unutmayacağınız bir şekilde not etmek faydalı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0