Dokuzuncu Aydan Sonra Genel Bebek Gelişimi

9. aydan sonra bebekler, yavaş yavaş benliklerinin farkında olduklarından kendi adlarını bilebilir, söylendiğinde bakabilir ve bazı çok basit kelimeleri anlayabilirler. Bu dönemde hareketli olmayı sevebileceklerinden, güvenliklerine de dikkat edilmelidir.

Dokuzuncu Aydan Sonra Genel Bebek Gelişimi

9. aydan sonra bebekte ne davranışlar görülür?

9 aylık bebekler genelde sevildiklerini anlarlar ve karşılığında sevgilerini gösterebilirler. Başlarını yüzünüze ya da genel olarak size bastırdığında sizi sevdiğini ifade etmek istediğini anlayabilirsiniz. Aynı zamanda mizah duyguları da oluşmaya başladığından gülmeyi ve güldürmeyi sevebilirler. Diğer taraftan sevdiği oyuncaklar ellerinden alınırsa, muhtemelen kızacaklar ve ağlayarak tepki göstereceklerdir. Bebekler yine bu dönemde tanıdıkları oyun ve şarkıları ayırt etmeye, tepki göstermeye başlayabilirler. Yetişkinlerin tahmin ettikleri hareketleri uygun zamanlarda gerçekleştirebilirler ve bazı kelimelere uygun tepki gösterebilirler. “Hayır!” dendiğinde durması ya da adıyla seslenildiğinde bakması buna örnek olabilir. Bazı durumlarda yıkanacağını anlayan bebekler, ellerini havaya kaldırarak giysilerinin çıkarılmasına yardımcı olabilmektedirler. Hoşlanmadıkları bir şey karşısında yüzlerini ters yöne çevirebilir ve yüzlerini ekşitebilirler.

9. aydan sonra bebeklerin motor gelişimi nasıldır?

9 aylık bebeklerin genel olarak yapabileceği beden duruşu ve motor becerileri vardır. Yerde tek başına desteksiz olmak suretiyle kısa bir süre oturur pozisyonda durabilirler. Yakınlarında bulunan oyuncaklarını almak için uzanabilirler ve dengelerini kaybetmeden öne doğru eğilebilirler. Gövdelerini duruma göre otururken yanlamasına çevirebilirler. Banyoda yıkanırken, beşikte sallanırken ya da yatarken, bebek arabasında dururken genellikle bedenlerinin tüm parçalarını etkin bir şekilde hareket ettirebilirler. Bedenlerini kıvırarak veya yuvarlanarak yerde hareket edebilirler. Aynı zamanda emeklemeye de çalışırlar ve bazen bunda başarılı oldukları da görülebilir. Ellerinden destek alarak tabure ya da koltuk gibi kısa eşyalara tutunabilir ve kısa süre ayakta durabilirler. Ancak çoğu durumda dengelerini koruyarak geri yerlerine oturamazlar ve arkaya doğru düşebilirler. Bu nedenle özellikle bu gibi durumlarda dikkatli olmakta fayda vardır. 9 aylık bebeklerle ayakta durma alıştırmaları da yapılabilir. Kollarından destek verilerek kaldırılıp ayaklarını ileri geri oynatması sağlanabilir ve böylece yürütülebilirler. Bunu oyun hâline getirmek ve ara sıra tekrarlamak 9 aylık bebeklerin yürümesini sağlamak açısından faydalı olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0