DOKUNARAK KEŞFETMESİNE YARDIMCI OLUN

Bedenini kontrol etmeyi yeni öğrenen bir bebek, çevresini dokunarak keşfetmeye daha istekli olacaktır. Çocuğunuz çevresini dokunarak keşfetmeye çalışırken ona destek olmanız yeni becerilerini daha hızlı ve sağlıklı öğrenmesini sağlayabilir. Bebeklerde dokunarak keşfetmek neden önemlidir gelin bakalım.

DOKUNARAK KEŞFETMESİNE YARDIMCI OLUN

Bebeklerde dokunarak keşfetmek neden önemlidir?

Bebekler doğdukları andan itibaren çevrelerini keşfetmeye meyilli olurlar. Fakat ilk aylarda yapabilecekleri hareketler kısıtlı olduğu için ilk başta etraflarını dinleyerek ve gözlemleyerek keşfetmeye çalışırlar. İlgilerini çeken nesneleri takibi alırlar ve hareketlerini gözlemleyerek yeni bilgiler edinmeye çalışırlar. Bebeklerin edindiği her yeni bilgi onların ileriki dönemlerde kazanacağı becerilerin temellerini oluşturur. Bebekler yeni beceriler kazandıkça ilgi alanları da değişim gösterebilir. Daha önce seslere odaklanmayı seven bir bebek, hareket etmeye başladıkça eşyalara dokunarak onları keşfetmeye yönelebilir.

Bebeğinizin içinde bulunduğu dünya hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilmesi için farklı deneyimler kazanması gerekir. Çocuğunuz bu haftalardan itibaren bedeninin kontrolünü ele almaya başlayacağından ona yeni keşfetme yolları açılmış olur. Bebeğinize keşfedecek farklı deneyimler sunmanız gelişim sürecine olumlu bir katkı sağlayacaktır.

Bebeğiniz bu haftalarda ellerini kontrol etmeyi öğrenmeye başlar. Bu nedenle ilgisini çeken nesneleri eline alıp onları uzun uzun incelemek isteyecektir. Bu haftalarda bebeğinizin önüne çeşitli oyuncaklar, farklı malzemelerden yapılmış nesneler koyarak deneyimlemediği şeyleri keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz eline aldığı nesneyi sağa sola ya da yukarı aşağı hareket ettirmek isteyecektir. Bebeğinizin başarısız olduğu durumlarda, hareketi kendiniz yaparak ona nasıl yapılacağını gösterebilirsiniz. Çocuğunuza alacağınız farklı şekillerdeki, boyutlardaki nesneler ilgisini çekebilir. Bebeğinizin oynayacağı nesneleri çeşitlendirmeniz, deneyimlerini artırmasını sağlayacaktır.

BEDENİNİ KEŞFETMESİNE YARDIMCI OLUN ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0