Doktora Gitmeden Önce Yapmanız Gereken Kontroller

Bebeğiniz hastalandığında doktora gitmeden önce bebeğinizde bazı kontroller yapmanız gerekebilir. Yapacağınız bu kontroller, doktorunuzun doğru teşhisi koyabilmesi açısından önemlidir. Doktorunuza sağlamanız gereken bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Doktora Gitmeden Önce Yapmanız Gereken Kontroller

Bebeğim hastalandığında neleri kontrol etmeliyim?

Bebeğinizin hasta olup olmadığını anlayabilmeniz için çocuğunuzu iyi gözlemlemeniz gerekir. Gözünüzden kaçıracağınız belirtiler, bebeğinizdeki problemi anlamamanızı sağlar ve bu soruna müdahale etmenizi önleyebilir.

Bebeğinizde bir sorun fark ettiğinizde gözlemleri sürdürmeniz ve başka kontroller de yapmanız gerekebilir. Bunlar, çocuğunuzu doktora götürdüğünüzde teşhis konulması açısından önemlidir. Doktorunuz, bebeğinizin son zamanlardaki durumu hakkında sorular soracaktır. Doktorunuzun ihtiyacı olan bilgileri ona sunabilmelisiniz. Yapacağınız birkaç ufak kontrol, hem sizin hem de doktorunuzun işini kolaylaştırabilir.

İşe bebeğinizin ateşini ölçerek başlayabilirsiniz. Dudağınızla bebeğinizin alnına dokunarak bir fikir elde edebilirsiniz. Eğer sıcaklık fark ederseniz, dereceyle ölçerek kesin bir sonuç elde edebilirsiniz.

Bebeklerin normal nabzı uykudayken, dakikada 100-130 vuruş arasındadır. Uyandıklarında 140-160 vuruşa yükselir. Çocuklar büyüdükçe nabızları da düşer ve iki yaş civarında dakikada 100-140 vuruşa iner. Bebeğinizin nabzını belirli aralıklarla kontrol edip bunları not alabilirsiniz. Bir anormallik varsa bunu doktorunuza bildirebilirsiniz.

Bebeğinizin solunumunu kontrol etmek de önemlidir. Yeni doğan bebekler dakikada 40 ya da 60 defa nefes alır. Bir yaşındaki bebeklerin dakikada nefes alışıysa 25 ile 35 arasında değişir. Bebeğinizin nefes sıklığında bir sorun varsa, nefes almakta zorlanıyorsa ya da nefes alırken ses çıkarıyorsa bu bilgileri doktorunuzla mutlaka paylaşın. Bebeğinizin burun akıntısı olup olmadığına bakın. Eğer akıntı varsa bu akıntının yoğunluğuna ve rengine dikkat edin. Öksürük durumunda, kuru öksürük mü yoksa ötme gibi mi olduğunu anlamaya çalışın ve balgam olup olmadığına bakın.

Bebeğiniz hastalandığında davranışlarında ve uyku düzeninde de değişiklikler görülür. Hastaysa normalden daha huysuz olur ve daha sık ağlayabilir. Hastalığın durumuna göre bebeğiniz uykuya dalmakta güçlük çekebilir ya da normalden daha fazla uyuyabilir.

Bebeğinizin iştahında ve cildinde yaşanan değişiklikler de çocuğunuzun sağlık durumu hakkında size ipuçları verebilir. Bebeğinizin cildinde kızarıklık, şişlik, renk değişimi ya da döküntü olup olmadığını kontrol edin.

Bebeğinizin ağzının içinde de değişimler olabilir. Diş etlerinde, yeni çıkacak dişlerden kaynaklı şişmeler olabilir. Bunun dışında, yanaklarının iç kısmında, damağında şişlik ya da kızarıklık olup olmadığına bakın. Boğazının girişinde şişlik ya da kızarıklık olabilir.

Bebeğinizde kusmalar oluyorsa bunların sıklığına, rengine ve çıkış hızına dikkat edin. İshal varsa, sululuğunu ve rengini gözlemleyin. Bebeğiniz daha az dışkılıyor ya da dışkıda kan bulunuyorsa kabızlık çekiyor olabilir. Bu belirtiler, bebeğinizin sindirim sisteminde yaşadığı bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. İdrara çıkma sıklığını ve idrar rengini kontrol etmeyi unutmayın.

Bunun dışında bebeğinizin bıngıldağında, gözlerinde, kulaklarında, lenf bezlerinde, karnında değişiklikler var mı bakın. Gözlemlerinizi gerekirse bir deftere not edin ve elde ettiğiniz bilgileri doktorunuzla paylaşın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0