Doktor Korkusu

Doktora gitmeden önce çocukla konuşmak “Doktor teyze’yi ziyaret edeceğiz bu sırada senin boğazına da baktırmalıyız.’’ gibi bilgiler vermek çocuğu rahatlatacaktır.

Doktor Korkusu

Çocuklar neden doktordan korkarlar?

Pek çok çocuk daha “Doktora gidiyoruz!’’ cümlesini duyunca paniğe kapılır. Anne babanın endişe ve korkuları, doktora gitme işinin fazla büyütülmesi ve yetişkinlerin sıklıkla kötü hastalıklardan bahsetmesi çocukların doktora karşı ön yargılı olmasına neden olur. Doktora gitmenin korkutucu bir olaya dönüşmemesi için çocuğunuza karşı dürüst davranmalı ve onu iyi hazırlamalısınız.

Çocuğun doktor korkusunu yenmesi için ne yapılmalıdır?

Çocuğunuzu doktora götürürken alışverişe gider gibi doğal davranmalı olayı önceden güzelleştirmeye çalışmamalısınız. Doktor sana dokunmayacak, canını acıtmayacak gibi söylemlerde bulunmamalısınız. Doktorun muayene etmek istemesi ya da mecburen canının acımasıyla size olan güvenini kaybedebilir. Doktorun onu muayene edebilmesi için kulağına, burnuna, boğazına bakmak isteyeceğini belki atletini çıkarması gerekebileceğini bunları yapabilmesi için çeşitli ekipmanlardan yardım alabileceğini önceden çocuğun anlayabileceği uygun bir dille anlatabilirsiniz. Çocuğun rahatsızlık durumuna göre kan alınması ya da serum takılması gibi bir müdahale yapılacaksa bu işlemin mecburen yapılması gerektiği canının çok az acıyacak olsa da kendisinin daha iyi olması için yapılması gereken zorunlu bir müdahale olduğunu anlatmak gerekir. Çocuk size tamamen hak vermese de kendisini neyin beklediğini bilerek davranacaktır. Doktora gitmeden önce evde doktorculuk oynayarak hatta onun doktor olmasını sizi muayene etmesini istemeniz gibi oyunlar kurarak yapılacak müdahalelere yumuşak bir geçiş yapmayı sağlayabilirsiniz. Zaman zaman yetişkinlerin de doktora gittiğini, aynı şekilde yetişkinlerin de muayene olduğunu bunun normal bir durum olduğunu çocuğunuza onun anlayabileceği bir üslupla anlatmanız çocuğun kendini daha güvende hissetmesini ve doktora gitmenin normal bir durum olduğunu algılamasını sağlayacaktır.

Çocuğun doktor korkusunu yenmesi için çocuğunuzun en sevdiği oyuncağını muayenehaneye götürmesine ve muayene sırasında yanında tutmasına izin verebilir, ev içi aktivitelerde doktoru için bir resim yapmasını isteyebilirsiniz. Çocuğun muayene aşamasında kendini ifade etmesine olanak sağlayabilir doktoruyla arasında bir iletişim yolu seçmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca çocuğa hastalanırsa doktora gitmek zorunda kalırız, ilacını içmezsen doktorun sana kızar, yemeğini yemezsen doktoruna söylerim gibi tehdit içeren cümleler kurmak çocuğu doktoruna karşı tepkili olmasına neden olacaktır. Beraberinde doktor muayenesinin yapılmadan önce bekleme süresinin en aza indirilmesi çocuğun gözünde muayeneyi büyütmemesine yardımcı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0