Doktorla Tanışma

by Bebek Melekleri

Yetişkinlik döneminde oluşan sağlık durumunun temeli çocukluk döneminde atılır. Bu yüzden aileler doğumdan itibaren çocuklarını doktora götürerek büyüme ve gelişimlerini yakından takip etmelilerdir. Doktor kontrolünde ne olur gelin bakalım.

Doktor kontrolünde ne olur?

Çocuğunuzun düzenli doktor kontrolleri arasında oluşan sürede kafanıza takılan soruları listeleyin. Bir sonraki doktor kontrolüne giderken bu listeyi yanınızda götürmeyi unutmayın. Böylece doktorunuzun “sormak istediğiniz başka bir şey var mı?” sorusuna karşı hazırlıklı olursunuz. Çocuğunuzun gösterdiği; öpücük gönderme, el sallama, el çırpma, yürüme, eşyaların üzerine tırmanma gibi davranışlarını da bu listeye not edin ve doktorunuzun “çocuğunuz başka neler yapıyor?” sorusuna yanıt oluşturun. Bir önceki kontrolde belirlenen sağlık kayıtlarını da yanınıza almayı unutmayın: Boy, kilo, aşı gibi bilgilerin yeniden kaydedilebilmesi için lazım olacaktır. Bir yaşından itibaren doktor takip süreci değişir. Kan sayımı ve demir depolarına bakılır, ayrıca idrar tahlili ve göz muayenesi de yapılmalıdır. Sağlık kontrollerinin düzenli yapılmasıyla çocuğunuzun hem ruhsal hem fiziksel açıdan sağlıklı gelişmeleri takip edilir.

Son doktor kontrolünden bu yana kaydedilen gelişmeler (boy, ağırlık, baş çevresi değerlendirilmesi) esas alınarak doktor tarafından büyüme grafiği oluşturulabilir. Çocuğun ikinci yaşından itibaren büyüme hızında yavaşlama gözlemleyebilirsiniz fakat bu doğal bir süreçtir, endişe etmeyin. İlk iki yıldan sonra çocuğunuz daha yavaş ama yine de istikrarlı bir şekilde büyüyecektir. Doktorunuz, çocuğunuzun kilosunun, boyuna göre oranını hesaplayacak ve beslenme tavsiyeleri verecektir. Ayrıca vitaminler, takviyeler ve çocuğunuzun beslenmesiyle ilgili sorularınız varsa yanıtlayacaktır. Çocukların rejim yapmaya ihtiyacı yoktur. Çocuğunuz bir yaşına geldiğinde doğumdaki kilosunun yaklaşık üç katına çıkmış olacaktır. Doktorunuz, son kontrolünden bu yana çocuğun gelişiminde, yemek yeme alışkanlıklarında ve sağlığında oluşan değişikliklerle, eğer kardeşleri varsa çocuğunuzla iyi anlaşıp anlaşmadığıyla ilgili sorular soracaktır. Ayrıca işitme, görme, fiziksel ve duygusal gelişimiyle alakalı gözlemlerinize de ihtiyacı olacaktır. Bu tür soruların yanıtlarını verebilmek için çocuğunuzu dikkatli bir şekilde gözlemlemeniz gerekir. Eğer kansızlık (anemi) riski varsa parmağın ucundan alınan kan örneğiyle tahlil edilir ve bu tahlil 12. ay ile 4. yıl arasında yapılır.

BEBEĞİNİZİN KENDİSİNİ KEŞFETMESİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin