Doğumun Ardından Bağlanma Eksikliği Yaşanması

by Bebek Melekleri

Doğumun ardından yaşanılan sürecin beklediğiniz gibi olmaması hayal kırıklığı yaratmamalı, zamanla bunun düzeleceğini unutmamalısınız.

Doğumun ardından bağlanma eksikliği neden yaşanır?

Doğumdan önce çevrenizden, güvenilirliği şüpheli olan bazı kaynaklardan normal doğum gerçekleştirmenin ne kadar iyi, faydalı olduğu ve mutlaka normal doğum gerçekleştirmeniz gerektiği gibi tavsiyeler, bilgiler duymuş olabilirsiniz. Bu durum sizi son derece baskı altında hissettirip, size normal doğum gerçekleştirmenin bir başarı, diğer yöntemlerle gerçekleştirecek doğumun başarısızlık olacağı hissini verebilir. Böyle düşünen ebeveynlerde normal doğum gerçekleşemediğinde hayal kırıklıkları ve üzüntüler meydana çıkıp, bebekleri için yapmaları gereken bir şeyi başaramadıklarını düşündürebilir. Normal doğum gerçekleştiremeyen annelerin üzülmelerinin ve kendilerini başarısız hissetmelerinin nedeni, dayanıksız ve yetersiz olduklarını düşünmeleri de olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki doğum sırasında annede meydana gelen ağrının bir insanın dayanabileceği en şiddetli ağrı olduğu bilimsel bir gerçektir. Ağrıya dayanıksız olmak veya çeşitli sebeplerle normal doğum gerçekleştirememek, sizin eksik veya yetersiz bir anne olduğunuz anlamına gelmez.

Anneler gibi babalar da doğumun normal gerçekleşmeyip sezaryen veya başka yöntemlerle gerçekleşmesinden üzüntü duyuyor olabilir. Böyle düşünmek için hiçbir sebebin olmadığını ve bunu anneye hissettirdiğinizde onun hayal kırıklığı, yetersizlik gibi hislere kapılmasına sebep olunabileceğini unutmamalısınız. Yeni doğum yapan anneye, onunla gurur duyduğunuzu ve hem bebeğin hem annenin ne kadar değerli olduğunu ona hissettirmelisiniz.

Doğumun ardından bu veya başka sebeplerden dolayı anne, bebeğini kucağına aldığında bebeğine yeterli düzeyde sevgi hissetmediğini düşünüp hayal kırıklığına uğrayabilir. Unutmamalısınız ki zamanla, bebekle vakit geçirip bağ kurdukça ona son derece yüksek sevgi beslemeye başlayacaksınız. Bebeği ilk kucağına aldığında ona sonsuz sevgi beslediğini düşünen annelerde bile zamanla bu sevgi hissi daha yüksek seviyelere ulaşacaktır. Bebeğiniz zamanla büyüyüp size tepki vermeye başladıkça ve siz de bebeğe alışıp onu tanımaya başladığınızda duyacağınız yüksek sevginin bir sınırı olmayacaktır.

Ancak bazen doğumdan birkaç hafta sonra bile annenin bebeğe yeterli sevgiyi beslememesi hatta bebeğe öfke ve düşmanlık beslemesi gibi durumlar yaşanabilir. Böyle durumlarda hemen bir uzmana danışmanızda yarar olacaktır.

Doğum sonrası depresyona sebep olabilecek durumlar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler