Doğumdan Sonraki İlk Kontroller

Doğumun ardından doktorunuz tarafından bebeğinize ilk muayeneler yapılacaktır. Bu muayenelerin ne olabileceğinden, ebeveynleri ve bebeği ilk muayeneler sırasında ne beklediğinden genel hatlarıyla söz edebiliriz.

Doğumdan Sonraki İlk Kontroller

Yeni doğan bebeklerde neyi ölçeriz?

Doğumdan sonra düzenli olarak gerçekleştirilecek doktor kontrolleri başlayacaktır. Doğumun hemen ardından bebeğin kalp atışı, kan dolaşımı, nabzı kontrol edilir, solunum yoluyla birlikte bebeğin ağız ve burnunda bulunabilecek sıvılar temizlenir.

Doğumdan hemen sonra yapılabilecek kontrol ve muayenelerden genel olarak söz edilebilir. Bunlardan ilki, doğumun gerçekleşmesinin ardından birinci dakikada ve beşinci dakikada, Apgar sayılarını belirlemek için yapılan testler olacaktır. Bebeğin kalp atışının, renginin, reflekslerinin, solunumunun ve kas durumunun değerlendirildiği bu testlerin ardından bebeğin genel sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olunur. Ancak bu testlerin sonucunda düşük bir değerlendirme puanına sahip olan bebeklerin kesin olarak sağlıksız oldukları söylenemez. Doğumun hemen ardından gerçekleştirilen bu testlerde çok olumlu bir sonuç elde edemeyen bebeklerin ileride son derece sağlıklı bir gelişim sürdürdükleri sıklıkla görülen bir durumdur.

Yeni doğan bebeklerin, doğumdan sonra boyu, kilosu ve kafa çapı ölçülecektir. Bebeğin solunum durumuna ve kalp atışına bakılıp çeşitli fiziksel muayeneler gerçekleştirilir. Doğumun üzerinden bir, iki saat geçtikten sonra, genellikle bebek fiziksel olarak normalden biraz daha küçük veya büyük doğduysa, fazla uyuyorsa veya beslenmeye başlamakta güçlük çekiyorsa kan şekeri ölçülür. Olumsuz bir durumla karşılaşılırsa tıbbi destek ve müdahale uygulanabilir.

Doğumun ardından, bebeğe bulaşması muhtemel enfeksiyon ve hastalıkların önlenmesi için de bazı uygulamalar gerçekleştirilebilir. Bunlardan biri, doktorun uygun gördüğü bir solüsyon veya merhemle bebeğin gözlerinin korunması olabilir. Yeni doğan bebeklerin vücudunda K vitamininin birkaç hafta boyunca yetersiz olmasından dolayı bebeğe K vitamini iğnesi de uygulanabilir. Bir kanama söz konusu olduğunda bebeğin kanının normal şekilde pıhtılaşabilmesi için bebeklerin vücudundaki K vitamininin yeterli olması önem taşıyan bir konudur. Gebelik veya doğum sırasında bebeğe Hepatit B virüsünün bulaşmasının önüne geçebilmek için genellikle bebeklere Hepatit B aşısı uygulaması da yapılır.

Bunların dışında bebeğinizin sağlık durumuna, ihtiyaçlarına veya doktorunuzun yaklaşımına göre başka uygulamalar da gerçekleştirilebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0