DOĞUMDAN SONRAKİ İLK GÜNLER

Doğum sonrası bebeğin aileye katılmasıyla birlikte pek çok şey değişir. Annenin fiziksel değişimi, bebeğin ihtiyaçları, aile bağları gibi konular bebek sonrası dönemin beraberinde getirdiği değişimlerin başlıcalarıdır. Doğumdan sonraki ilk günler nasıl olur gelin bakalım.

DOĞUMDAN SONRAKİ İLK GÜNLER

Doğumdan Sonraki İlk Günler hangi değişimler meydana gelebilir?

Bebeğin dünyaya geldiği ilk andan itibaren anne ve babaların hayatlarına birçok yeni konu dâhil olur. Doğum, anne için yıpratıcı bir süreç olduğu için ilk günler annenin bu yeniliklere uyum sağlaması çok daha önemlidir. Doğumdan sonra bebekleriyle hastaneden eve giden anne ve babalar yeni bir hayat düzenine geçiş yapmış sayılır. İlk günler annenin fiziksel olarak kendini toparlayabilmesi ve her iki ebeveyninin de bu sürece uyumunun kolaylaşması için bir aile büyüğünden veya yakın çevreden destek almaları faydalı olabilir. Buna ek olarak ilk günlerde anne ve babalar bebek bakımıyla ilgili acemiliklerini en aza indirmek için doğum öncesi bebek bakımıyla ilgili konularda bilgi edinmelidir.

Annenin fiziksel durumu doğum sonrasında en büyük hassasiyeti isteyen konudur. Bir bebek dünyaya getirmek bir kadının hayatındaki en zorlu süreçlerden biri olduğu için annelerin doğum sonrası yorgunluğu oldukça normaldir. Doğum sebebiyle atılan dikişler ve göğüslerin hassasiyeti de bu yorgunluğa eklendiğinde annenin dinlenmesinin önemi anlaşılabilir. Doğumdan sonraki ilk günler anneler dinlendirilmeli, bebekle ilgili konular haricinde yorulmamaya özen gösterilmelidir. Anne, yalnızca bebeği ile ilgili konuların keyfini çıkarmalı diğer konularda yakınlarından destek almalıdır.

Anne ve bebek arasında gebelikten beri var olan bağ, doğum sonrasında da korunur. Ancak baba kendini bu ilişkide dışarıda hissedebilir. Bunun önüne geçmek için ilk günler anne, baba ve bebeğin beraber vakit geçirmesi, yeni süreçleri beraber deneyimlemesi önemlidir. Bebeğin ilk günleri ebeveynler için duygusal olarak değerli günler olduğu için bu dönemin tadı çıkarılmalıdır.

Doğumdan sonra anne kendini mutsuz hissedebilir mi?

Anneler aylardır içlerinde büyüttükleri bebekten doğum sebebiyle ayrılma konusunda kendilerini oldukça kötü hissedebilir. Bunun sonucunda doğum sonrası mutsuzluk, isteksizlik ve huzursuzluk hâli kendini gösterebilir. Buna ek olarak kendilerini bebek bakımı konusunda acemi gören anneler doğum sonrasında yetersiz hissettikleri için de mutsuz olabilir.  Hormonların henüz düzene girmemiş olmasının da etkisiyle bu hisler depresyona kadar ilerleyebilir. Bu nedenle yakın çevrenin ve babanın doğum sonrasında anneye destek olması oldukça önemlidir.

Doğum sonrası anneler mümkün olduğunca dinlenmeli, önemli olanın bebeklerine yeterli ilgi ve sevgiyi vermek olduğunu bilmelidir. Anne ve babanın bebekle geçirdiği zamanlar aile bağlarını korumak için iyi değerlendirilmelidir.

OLUMLU DÜŞÜNMENİN SAĞLAYABİLECEĞİ FAYDALAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0