OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE DOKTOR KONTROLLERİ

Anne ve babaların, okul öncesi dönemde bulunan çocukları yılda en az 1 kez doktor kontrolüne götürmelerinde fayda olduğu söylenebilir. Yapılacak rutin kontroller sırasında herhangi bir sağlık problemi yaşanma ihtimali görüldüğünde önlemler alınabilir. Doğumdan sonra bebek doktor kontrolü oldukça önemlidir.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE DOKTOR KONTROLLERİ

Doğumdan Sonra Bebek Doktor Kontrolü Önemi Nedir?

Okul öncesi dönemde bulunan çocukların herhangi bir sağlık problemi yaşamasalar bile yılda en az 1 kere doktor kontrolüne götürülmelerinin faydalı olacağı söylenebilir. Okul öncesi dönemdeki çocukların doktor kontrolleri sırasında, işitme ve görme ile ilgili bazı testlerin yapılabileceği, boğmaca, tetanos, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, çocuk felci ve suçiçeği aşılarının bazı dozlarının da bu dönemde gerçekleştirebileceği söylenebilir. Gerçekleştirilen rutin doktor kontrolleri, çocuklarda oluşma ihtimali bulunan bazı sağlık sorunlarının tespiti ve erkenden önlem alınması açısından da faydalı olacaktır.

Okul öncesi dönemde bulunan çocuklara rutin doktor kontrolleri sırasında bir dizi işitme testi yapılabilir. Okul öncesi dönemdeki çocukların çeşitli sesleri net şekilde tanıyabilmeleri ve bunları ifade edebilmeleri gerektiğinden doktor kontrolleri sırasında farklı frekanslar ve sesler kullanılarak bazı işitme testleri gerçekleştirilebilir. İşitme testleri sonucunda, işitme konusunda herhangi bir problem olmadığı tespit edilen çocuklar için bu işitme testlerinin 1-2 yılda bir tekrarlanması faydalı olacaktır. İşitme konusunda bazı sıkıntılar yaşayan çocuklara ise bu testlerin daha sık gerçekleştirilmesi gerektiği söylenebilir.

Okul öncesi dönemdeki rutin doktor kontrolleri sırasında çeşitli görme testleri de gerçekleştirilebilir. Okul öncesi dönemde bulunan çocukların yönleri anlayabilme ve gösterebilme gibi bazı becerileri kazanmış olması gerektiğinden dolayı bu yönde bazı testler uygulanabilir. Bu testler sırasında çocukların görme keskinliği, iki göz arasında fark olup olmadığı, çeşitli göz alerjilerinin olup olmadığı gibi durumlar kontrol edilebilir. 

Gerçekleştirilecek olan rutin doktor kontrolleri, çocukların gelişim süreçlerinin ne yönde, ne hızda ilerlediğinin tespiti açısından da önemli olacaktır. Doktor kontrolleri sırasında, okul öncesi dönemdeki çocukların uygun fiziksel ve zihinsel gelişim gerçekleşip gerçekleştirmedikleri, gelişimlerinin uygun hızda ilerleyip ilerlemediği kontrol edilebilir. Doktor kontrolleri sırasında çocukların yetersiz ya da olması gerekenden daha yavaş gelişim gösterdikleri tespit edildiğinde bu duruma mümkün olduğunca erken müdahale fırsatı bulunup çocukların uygun gelişimleri için gerekli önlemler alınabilir.

TUVALET EĞİTİMİ İÇİN ÇOCUĞUN HAZIR HÂLE GELMESİ  ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0