Doğumdan Sonra Annenin Kendine Zaman Ayırması

by Bebek Melekleri

Anne olmak, çoğu kadın için hayattaki en güzel deneyimlerden biridir fakat başlangıçta, çoğu anne kendisini bunalmış hisseder ve kendine bakmak için zamanı olmadığını düşünür. Bir sağlık muayenesine, güzellik salonuna gitmek birçok anne için uzun bir işmiş gibi görülebilir. Doğumdan sonra annenin, yeni sürece alışmaya çalıştıkları bu dönemde ruh sağlıklarını korumak için kendilerini unutmamaları ve doğum yapmadan önce yaptıkları faaliyetleri sürdürmeleri çok önemlidir.

Doğumdan sonra annenin kendine zaman ayırması neden önemlidir?

Bazı anneler, doğumdan sonra başladıkları günlük rutinlerinin, şimdiye kadar sürdürdükleri yaşam biçimini tamamen değiştirdiğini düşünmektedir. Bu durumda birçok anne yalnız ve bunalmış hissedebilir. Annelerin zamanlarını iyi planlaması, tüm aile için oldukça önemlidir. Elbette bebek, annenin hayatında önemli bir yer tutmaktadır fakat annenin tüm hayatı bebekten ibaret olmamalıdır. Annenin tüm zamanını bebeğe ayırması, hem anneyi hem de bebeği olumsuz etkileyebilir. Bu olumsuz etkilerin en önemlisi de psikolojik açıdan ortaya çıkan sorunlar olabilir. Annenin psikolojisinin olumsuz etkilenmesi, bebeği de etkileyebilir. Bu yüzden anne, bebeğiyle geçirdiği zaman dışında kendine uğraşlar bulmalı ve hayatın diğer yönleriyle de ilgilenmelidir. Örneğin annenin hobilerini geliştireceği bir kursa gitmesi bir yandan sosyalleşmesini sağlarken bir yandan da başka uğraşlara odaklanıp dinginleşmesine olanak tanır. Ayrıca diğer yararlı uğraşlardan biri olan spor, annenin ruhunu ve bedenini dinlendirecektir.

Bu zamanı nasıl yaratabilirsiniz?

Anneler, evle ilgili standartlarını biraz değiştirerek ya da yardım alarak kendilerine zaman yaratabilirler. Gün içinde, yapacağınız işlere başlamadan önce “Bu gerçekten gerekli mi?” sorusunu sormak zaman oluşturmak için gerekli olabilir. Kendinize ayıracağınız vakti, başkalarına yardım ederek geçiriyorsanız bazen kendinize haksızlık yapıyor olabilirsiniz. Yolda harcadığınız zamanları gözden geçirmek size zaman kazandıracak eylemler arasındadır. Örneğin bazen uzak ama ucuz olan marketten alışveriş yapmak yerine yakındaki pahalı marketten alışveriş yapmak daha kazançlı olabilir. Eşinize isteklerinizi söylemeniz olumlu sonuçlar doğurabilir. Örneğin “Çocuklarla yarım saat ilgilenir misin?” demek beklediğinizden daha kolay olabilir. Sinirlendiğiniz ya da üzüldüğünüz şeylerin enerjinizi düşürmesine izin vermemelisiniz. “Bundan on yıl sonra bunun bir önemi olacak mı?” sorusunu kendinize sorduğunuzda ne kadar önemsiz bir şeye enerji harcadığınızı görebilirsiniz.

Bu fikir, evde yeni bir bebek varken içgüdülerinize ters gelebilir ama kendinize bu sözü vermek, aslında bebeğinizle daha kaliteli vakit geçirmenize yardımcı olacaktır. Bir şeyleri dilediğiniz gibi yapabilmek; size uygun zamanda, size uygun şartlarda ailenizle daha fazla zaman geçirmenizi sağlayabilir.

Yardım almak sizi başarısız kılmaz ya da güçsüz göstermez. Bazen bebek bakmaktan biraz uzaklaşmak için bebeğinizi, ebeveynlerinize bırakabilirsiniz. Eğer evle ilgili temizlik konularında yardıma ihtiyacınız varsa birkaç saatliğine, temizlik için yardım isteyebilirsiniz. Ev hanımıysanız ya da evden çalışıyorsanız tam gün bakıcıya ihtiyacınız olmayabilir ama bazen çocuğunuzu birkaç saatliğine bir bakıcıya bırakmanız size zaman kazandırabilir. Çizelgeler hazırlamak ve plan yapmak için bir mobil uygulama, bir takvim, hatta eski usul bir ajanda kullanabilirsiniz. Tüm yükümlülüklerinizi kâğıda döktükten sonra neleri erteleyip erteleyemeyeceğinize karar verebilirsiniz.

Bebek puseti seçimi ve güvenliği ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler