Doğum Sonrasında Yaşanan Enfeksiyon ve Yüksek Ateş

Doğumdan sonra, lohusalık döneminde yaşanan enfeksiyon ve eşlik eden ateş, zamanında müdahale edildiği zaman kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

Doğum Sonrasında Yaşanan Enfeksiyon ve Yüksek Ateş

Doğum sonrası yaşanan enfeksiyon hangi zaman diliminde gerçekleşir?

1847’de Viyanalı doktor Ignaz Semmehveiz’in tedavi yöntemi sayesinde artık kadınların doğum sonrası yaşadıkları enfeksiyon ve ateş en aza indirilmiştir. Bu tedavi yöntemine bugün bakıldığında çok basit görünse de zamanında çok tepki görmüş ve şaşkınlıkla karşılanmıştır. Yöntemse, doğumu yaptıracak olanların doğumdan önce ellerini sabunla yıkamasıdır. Bununla birlikte enfeksiyon oluşması riskinin önüne geçilebilmektedir. Diğer yandan İngiltereli bilim insanı Sir Alexander Fleming tarafından bulunan antibiyotik sayesinde de enfeksiyonlarla başarılı bir şekilde mücadele edilebilmektedir.

Doğum sonrası yaşanan enfeksiyon vakaları çoğunlukla ilk yirmi dört saatte yaşanmaktadır. Bunun dışında doğumdan sonraki üçüncü ya da dördüncü günlerde oluşabilecek ateşse genellikle basit bir nezle ya da grip nedeniyle olabilir ancak doktorunuza mutlaka danışmak sağlığınız açısından önemlidir.

Doğum sonrası enfeksiyon hastalığının birkaç şekli ve belirtisi bulunmaktadır. Belirtiler, bölgelere göre değişkenlik göstermektedir. Karnın altındaki hafif bir ağrı, ateş ve pis kokulu vajinal akıntı bu belirtilerdendir. Plasentanın yapıştığı yerin iyileşmesi sürecinde yaşanan enfeksiyonlu akıntı ise endometritin karakteristik bulgularındandır. Bu hastalık genellikle plasentanın bir kısmının rahim duvarında kalması nedeniyle oluşur. Diğer yandan serviks (Rahim boynunun bir diğer adıdır, rahimin vajinaya açıldığı yerdir ve güçlü bir kastır. Normalde oldukça sıkı şekilde kapalıdır ancak doğum sırasında bebeğin dışarı çıkmasına izin verecek şekilde açılır.), vajina ya da vulvada oluşabilecek yırtıklar yine bazı ağrılara ve zor idrar yapma rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu tür belirtilere genellikle kırk dereceye kadar varan ateş eşlik etmektedir. Buna ek olarak titreme, baş ağrısı ve hâlsizlik de yaşanabilir.

Tüm bu rahatsızlıkların tedavisinde genel olarak antibiyotik etkili olmaktadır. Bu sebeple doğumdan sonraki süreçte, özellikle ilk üç haftada, ateşlenmeniz doktorunuza başvurmanız için yeterli bir neden olmalıdır. Ateşlenmenizin nedeni grip ya da nezle olsa da dikkatli olmakta fayda vardır. Doktorunuzun tetkikleri sonucunda ateşinizin nedeni bulunur ve hemen tedaviye başlanır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0