Doğum Sonrasında Ebeveynlerde Görülebilecek Aşırı Yorgunluk Hali

Doğum sonrasında bir dönem, çoğu annede aşırı yorgunluk durumu görülebilir. Bunun sık görülen ve normal bir durum olduğunu, çoğu zaman bir soruna işaret etmediği söylenebilir.

Doğum Sonrasında Ebeveynlerde Görülebilecek Aşırı Yorgunluk Hali

Doğumdan sonra anneler neden kendini yorulmuş hisseder?

Hamilelik dönemi ve sonrasında içinde bulunacağınız bebek bakım süreci, ciddi efor sarf edilmesi gereken bir dönemdir. Bu dönemde vaktinin neredeyse tamamını bebek bakımı için harcayacak olan ebeveynlerde doğal olarak yorgunluk hissedilecektir. Bu yorgunluk hissi, beklediğinizden daha şiddetli olabilir ve daha uzun sürebilir. Birçok ebeveyn, bu durumlarda yorgunluğunun kronik olduğunu ve bir sağlık problemine işaret edebileceğini düşünüp bir doktora gitmeye karar verebilir ancak unutulmamalıdır ki çoğu zaman yeni bebek sahibi olan ebeveynlerde görülen aşırı yorgunluk durumunun bebeğiniz için harcadığınız yüksek enerji ve efordan başka bir sebebi olmayacaktır. Doğum sonrasında hiç yorgunluk hissi yaşamayan ebeveynlerin, özellikle bebek bakımında genellikle aktif rol alan annenin görülme olasılığı çok azdır.

Özellikle bebek doğduktan sonraki ilk yıl, hem duygusal hem de fiziksel açıdan son derece zor ve yorucu geçecektir. İlk yılın hem bebeğe hem bebek bakımına hem de bundan sonra sürdüreceğiniz yeni hayatınıza alışma süreci olduğu söylenebilir. Bebek bakımı, sadece belirli saatlerde harcanacak mesaiye, kahve ve yemek molası gibi imkânlara sahip olmadığından hemen hemen tüm gününüzü bebek bakımı için harcayacaksınız. Ayrıca ebeveynlerin tecrübesizliklerden kaynaklanabilecek bazı hatalar, problemleri çözmekte zorlanma gibi durumlar baskı ve stres yaratabileceğinden yorgunluk durumunun daha da şiddetlenmesi beklenen bir durum olacaktır. Tüm bu zorlukların yanı sıra emziren annelerin ekstra olarak enerjisinde düşüş yaşanacağından ve uykunun sık sık bölünmesinden dolayı aşırı yorgunluk görülme olasılığı daha da artacaktır.

Çalışan ebeveynlerde yorgunluk hissinin fazla olma olasılığı daha da artabilir. Enerjisini hem çalıştığı işte hem de evde gayet zor bir iş olan bebek bakımında harcamak zorunda olan ebeveynlerin hissettiği sürekli yorgunluk hâli normal karşılanabilir. Bu durumu kolaylaştırmak için bir bakıcı tutmak veya ailenin diğer fertlerinden bebek bakımı için yardım almak, hissettiğiniz yorgunluğun bir miktar azalmasına yardımcı olabilir.

Aşırı yorgunluk durumunun tıbbi bir sebebi olabileceği de göz ardı edilmemelidir. Bu durumlarda bir doktora başvurup yorgunluğunuzun tıbbi bir sebebi olup olmadığını öğrenmeniz yarar sağlar.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0