Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik

by Bebek Melekleri

Cinsel hayat, ebeveynler için son derece nazik bir konudur. Doğum sonrası cinsel hayatınızda bazı sorunlar söz konusu olabilir veya alışkanlıklarınızda değişikliklere gitmeniz gerekebilir.

Doğum sonrasında, cinsel yaşantınızda alışık olduğunuz bazı durumlardan vazgeçmek zorunda kalabilir veya cinsel yaşantınıza kendi isteğinizle veya mecburen bir süre ara verebilirsiniz. Bu, çeşitli sebeplerden dolayı olabilir.

Doğum sonrası cinsel isteksizlik ve cinsel alışkanlıklarda görülebilecek değişim nelerdir?

Cinselliğe karşı duyulan istekte görülen azalmalar çoğu ebeveynde görülebilen bir durumdur. Ebeveynlerin doğum sonrasında bir süre vücut ve zihin olarak hazır olmaması, cinsel arzularda azalmaya sebep olabilir. Cinsel isteksizliğin birden fazla nedeni olabilir. Bunlardan birkaçı: Huzursuzluk, bebeğin ebeveynle aynı odayı paylaşması durumunda hissedilebilecek mahremiyet eksikliği, geceleri bebeğin sık sık uyanmasından dolayı görülebilen yorgunluk ve uykusuzluk hâli, cinsel birleşme sırasında bebeğin uyanıp ağlamaya başlayabileceğinden endişe duyma, eşinizin canını yakmaktan çekinme, bebeğin vaktinizin büyük çoğunluğunu almasından dolayı fırsat bulamama olarak sıralanabilir.

Eşlerden biri, bebeğin doğumunun ilk aylarında cinsel isteksizlik duyduğunda bu durum diğer eşe de sirayet edebilir. Bu durumun geçmesi için gerekli süre konusunda net bir şey söylemek mümkün değildir. Doğum sonrasında yeni duruma alışma süreci çabuk tamamlanan çiftlerin yaşayacağı cinsel isteksizlik daha çabuk geçebilirken bazı çiftlerde bu durum altı ay hatta anne bebeği emzirmeyi bırakana kadar sürebilir.

Doğumun ardından annenin göğüsleri gibi vücudunun bazı bölgeleri hassaslaşabilir, bu durum cinsel alışkanlıklarınızda bir süre değişikliğe gitmenize sebep olabilir. Bazı anneler ise bebeğin besin kaynağı olan göğüslerin cinsel obje olarak görülmesinden rahatsız oldukları için ya da temas edildiğinde süt sızıntısı gibi durumların oluşmasından dolayı cinsel isteksizlik duyabilir veya cinsel alışkanlıklarını değiştirmek isteyebilir. Böyle durumlarda eşinize dürüst olup yaşadığınız veya hissettiğiniz bütün durumları paylaşmanız doğru olacaktır.

Bazen doğumdan sonra gerçekleşecek ilk cinsel birleşme sırasında annenin canı yanabilir. Bu durumlarda onun canını yakmamak için bile olsa sevişmekten kaçınmak daha olumsuz durumlar doğurabilir. Bu durumdan veya başka sebeplerden dolayı cinsel isteksizlik duyulsa bile çiftler, birbirlerine sevildiğini, beğenildiğini, arzulandığını hissettirmelidir.

Cinsel isteksizlik yüzünden veya eşinizin canının yanacağını düşündüğünüz için sevişmekten kaçınıyorsanız bu durumu veya kaygılarınızı dürüst bir şekilde birbirinize anlatmanız, ilişkinizin zarar görmemesi açısından faydalı olacaktır.

Doğum için evden ayrılma sürecine büyük çocuğu hazırlama ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler