Doğum Sonrası Anneyi Neler Bekliyor?

by Bebek Melekleri

Doğum sonrası anneyi bekleyen bazı şeyler vardır. Hamileliğin sonlanmasıyla birlikte annenin vücudu için eskiye dönüş süreci başlar. Bu sürecin nasıl ilerlediğini bilmek, bir aksilik söz konusu olduğunda müdahale açısından önemlidir.

Doğum sonrası anneyi bekleyen şeyler:

Doğumun ardından karın bölgesinde ağrılarınız olabilir. Doğum sonrası ağrıları, rahmin, plasentanın ayrılmasıyla yırtılan damarları tıkamak ve doğum öncesi boyut ve yerleşimine dönmek üzere kasılması sonucu oluşur. Eğer ağrı uykunuzu bölecek kadar fazlaysa veya gerginlik emzirmenizi engelleyecek düzeyde ise doktorunuz hafif bir ağrı kesici verilebilir. Almakta tereddüt edebilirsiniz lakin bu tür bir ilaç, süte ciddi miktarlarda geçemeyeceğinden bebeğinizi etkilemeyecek, buna karşılık rahatlamanızı sağlayacaktır.

Doğum sonrasında kasılan, yoğun olarak çalışan kaslarınızın ağrıması normaldir. Bunu uzun zaman sonra spor yaptığınızda yaşadığınız kas ağrılarına benzetebiliriz. Ağrıyı hangi kas grubunda daha çok hissedeceğiniz, ıkınmalar sırasında hangilerini daha çok kasıp hangilerini gevşettiğinizle ilişkilidir. Ağrılar göğüs kafesinde, sırtta, belde, bacaklarda hatta omuzlarda bile olabilir. Ağrınız uzun süre devam ederse görevli hemşireye ve doktorunuza haber vermeniz gereklidir. Eğer ağrı basit bir kas ağrısı ise birkaç güne kadar azalarak geçecektir.

Doğum sonrasında kanamanız olmasını paniğe kapılmadan karşılamalısınız. Loşi diye bilinen, rahminizde kalan kan, mukus ve doku artıklarının atılmasıyla gerçekleşen kanama normal olarak doğum sonrası ilk üç günde âdet kanaması kadar ağır olabilir. Azalmaya başladığı döneme kadar gelen miktar yaklaşık iki bardağı bulur ama sıklıkla olduğundan fazlaymış gibi algılanır. İlk günlerde yataktan kalkış sırasında ani bir boşalma olması olağandır ve endişelenmeyi gerektirmez.

Eğer rahim çok gevşek ve kasılmalar çok zayıfsa, aşırı kanama olabilir. Uzun ve travma yaratan bir doğum sırasında rahmin fazlaca hırpalandığı ya da çoğul doğum, iri bebek veya fazla miktarda amniyon sıvısı ile çok gerildiği durumlarda, plasentanın normal dışı yerleşim gösterdiği veya erken ayrıldığı durumlarda, rahimde var olabilen urların simetrik kasılmaları engellediği durumlarda ya da annenin doğuma girerken genel durumunun bozuk olduğu hâllerde aşırı kanama oluşur.

Doğum sonrası kanamaların çoğu, doğumu takip eden yedi ile on dördüncü günler arasında, genellikle öncesinde bir işaret vermeksizin, aniden gelişir. Görülme sıklıklarına bakıldığında, doğum komplikasyonları arasında göreceli olarak daha az yer kaplayan bu sorun, yaşamı tehdit eder nitelikte olabileceği için, erken teşhis ve tedavisinin çok önemli olduğunu vurgulamak gerekir.

Zaman aralığı belli olan şeyler:

İlk günlerdeki akıntı oldukça kırmızıdır. Daha sonraki bir iki haftaya yayılan, iyileşme sürecinin ileri dönemlerinde kanama azaldıkça, akıntı, öncelikle sulu pembe, daha sonra kahverengi ve en sonunda da sarımsı beyaz bir renk alır.

İki haftalık bir süreden, aralıklı olarak altı haftaya dek uzayabilen bu akıntılı dönemde, tampon yerine hijyenik pedler kullanılmalıdır.

İlk haftadan sonra, hafif kanlı bir akıntının ötesinde her türlü kanama, rahmin duvarına asılı kalmış küçük bir plasenta parçasının ya da plasentanın rahme yapıştığı bölgenin yeterince iyileşmediğinin habercisi olabileceğinden, doktorunuza bildirilmelidir.

Doğumdan sonra annenin kendine zaman ayırması ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler