Doğum Öncesi ve Sonrası Babalık

Anne ve baba çocuk sahibi olmak konusunda eşit derecede hevesli olduğunda, çocukları dünyaya geldikten sonra da sorumluluk konusunda eşit davranabilir. Bir babanın, anne-çocuk ilişkisindeki görevi bu ilişkiyi desteklemek ve güçlendirmektir.

Doğum Öncesi ve Sonrası Babalık

Doğum öncesinde ve sonrasında babanın görevleri nelerdir?

Bir çocuğu içinde büyütmek, dünyaya getirmek, beslemek gibi görevler anneliğin kapsamında olduğundan anne ve çocuk arasında güçlü bir bağ oluşur. Babalar içinse durum bundan biraz farklıdır. Çocuğunun dünyaya gelmesini bekleyen bir baba dokuz ay boyunca yalnızca bir izleyici konumunda olduğu gibi doğumdan sonraki ilk dönemler de anneye yardımcı olma görevindedir.

Babalık görevleri henüz bir bebek dünyaya gelmeden önce başlar. Anne ve baba bir çocuğun sorumluluğu konusunda eşit derecede istekli olarak çocuk sahibi olma kararı verdiklerinden itibaren babalık görevleri başlamış olur. Hamilelik döneminde hormonların etkisiyle duygu durumu değişen anneye destek olmak, doğum sonrası endişeleri için yardımcı olmak babalığın ilk görevleri kapsamına girer. Doğum öncesi babalar en az anne kadar hevesli olduğunda bebeğin heyecanı paylaşılmış olur. Anne her ne kadar hamilelik sürecini fiziksel olarak yalnız atlatmak zorunda olsa da, psikolojik olarak babadan destek alması süreci daha kolay hâle getirir.

Anne-çocuk ilişkisinde babanın rolü nasıldır?

Doğum anında babanın desteği de anne için çok kıymetlidir. Doğum fizyolojik olarak annenin tek başına üstesinden gelmesi gereken zorlu bir süreçtir. Anneler bu dönemde gerginlik, korku, endişe gibi hislerle dolu olduklarından ilişkileri olumsuz etkilenebilir. Bu dönemde babaların anlayışlı ve dengeli olması, annenin duygularını paylaşması gerekir. Doğum anında babanın da bulunması bu duyguların paylaşılması için en etkili yoldur. Bu şekilde annenin hislerini anlamak babalar için daha kolay olur.

Doğum sonrasında özellikle ilk aylarda anne ile kurulacak temas kadar babayla kurulacak temas da önemlidir. Çocuk her iki ebeveyninin ilgisi ve sevgisi sayesinde büyür. Babaların hamilelik döneminde anneyle ilgilenerek destek oluşuna doğum sonrası çocuğun sorumluluklarını paylaşmak eklenir. Anne ve bebeğin emzirme sırasında kurduklarını güven bağını baba ilgi ve sevgiyle kucaklayarak, uyutarak, ihtiyaçlarını gidererek yapmalıdır.

Baba olmak anneye destek olmakla başlayan ve çocuğun sorumluluklarını almakla devam eden hayat boyu süren bir süreçtir.  Babaların ilk yıllarda ilgili ve sevgi dolu yaklaşımları çocukların güven duyguları için oldukça önemlidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0