Doğum Lekeleri

Adı doğum lekesi olsa da bazı bebeklerin vücutlarında ve yüzlerinde haftalar sonra bile çıkabilen lekelerin çoğu ilerleyen zamanlarda yok olur. Doğum lekeleri derideki ekstra renklerden ya da normal şekilde büyümeyen kan damarlarından kaynaklanmakla birlikte bir renk değişimidir ve cilt yüzeyinde ya da altında oluşur. Kimi çok belirgin olurken kimi de bebeğin büyümesiyle birlikte solgunlaşabilir.

Doğum Lekeleri

Doğum lekesi nedir ve neden oluşmaktadır?

Çoğu doğum lekesinin nedeni bilinmemektedir, çoğu genetik olarak oluşur. Doğum lekeleri, ailelerin doğum sonrası çocuk doktorlarına en sık sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Bu lekeler doğal olarak aileleri tedirgin etmektedir. Bu lekelerden en sık rastlanan halk arasında “leylek ısırığı” olarak bilinen lekedir. Genelde göz kapakları, iki kaşın arası ve ensede olur. Kabarık olmayan bu lekeler, ince kan damarlarının genişlemesi ile oluşmaktadır. Sağlığı tehdit etmediği gibi çoğunlukla altı ay- bir yıl içerisinde kaybolmaktadır. Bazen bu süreç uzayabilir. Özellikle de ensedeki lekeler kalıcı olabilmektedir. Lekelerin yüzde 90’ı ciltten kabarık değilse ilk beş yaş içinde kaybolmaktadır. Bebeklerde görülen doğum lekelerinden bir diğeri “port şarabı” olarak adlandırılır. Bu lekeler genellikle bebeğin yüz kısmında görülür. Yeni doğan bebekte pek fark edilmeyecek kadar açık renkteyken giderek koyulaşır. Cilde çok yakın olan kılcal kan damarlarının genişlemesi sonucu oluşur. Bu lekeler de ciltten kabarık değildir ancak kalıcıdır. İlerleyen yıllarda estetik açıdan sorun oluşturabilecek olan bu lekeler, dört-beş yaş sonrası gerek görülürse lazer tedavisi ile yok edilebilir. Doğum lekeleri iki temel kategoriye ayrılırlar: Kırmızı doğum lekeleri doğumdan önce veya doğumdan kısa bir süre sonra gelişen damarsal cilt lekeleridir. Pigmente doğum lekeleri ise doğumla gelen cilt lekeleridir. Bunların renkleri kahverengi, siyah, mavimsi gibi renklerde olabilir.

Doğum lekesinin türleri nelerdir?

Moğol Lekeleri (Mongol): Mongol lekeleri genelde mavimsidir ve morluk olarak görünür. Sıklıkla kalça ve bel bölgesinde görünürler. Fakat bazen gövdede veya kollarda da görülür. Mongol lekeleri genelde koyu tenli kişilerde olur.

Leylek Isırığı Lekesi (Nevüs Simpleks): Somon lekesi veya melek öpücüğü adıyla da anılır. Ensede, saç köklerinin başladığı bölgenin üstünde ve altında görülen kırmızımsı ve pembe lekelerdir. Bazen göz kapaklarında, alında ve üst dudakta da çıkabilir. Kılcal damarların cilde yakın yerlerde toplanmasıyla meydana gelir. Alındaki, göz kapaklarındaki, gözler arasındaki yüzdeki lekeler %95 oranında çoğu zaman kendiliğinden geçer. Ama ağlama, ıkınma veya zorlanma gibi durumlarda başa kan akışı arttığından daha belirgin hale gelirler. Ensedeki somon lekeleri kaybolmayabilir. Herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmayan zararsız lekelerdir.

Konjenital Nevüs: Bu doğum lekeleri doğuştan vardır. Bu doğum lekelerinde cilt kanseri olması riski lekenin büyüklüğüne göre hafifte olsa artar. Daha büyük olanlarda cilt kanseri oluşma riski daha fazladır. Bütün konjential nevüs doğum lekeleri hekim tarafından incelenmelidir. Ayrıca doğum lekesindeki herhangi bir değişiklik hekime bildirilmelidir.

Sütlü kahve renkli lekeler (Cafe-au-lait): Bunlar sütlü kahve renkli doğum lekeleridir. Fakat koyu kahverengi şeklinde de olabilirler. Genelde oval biçimli ve doğuştandır. Fakat doğduktan sonra ilk birkaç yıl içinde de oluşabilir. Çoğunlukla yaşam boyu devam eder. Cafe-au-lait lekeleri gerektiği halde makyaj gibi tekniklerle kapatılabilir. Bu tür doğum lekelerinin çok olduğu çocuklar hekime gösterilmelidir. Çünkü bu tür doğum lekesinin çok olması bir kalıtımsal hastalıktan kaynaklanabilir.

Porto Şarabı Lekesi (Nevus Flammeus): Başlangıçta rengi pembedir. Çocuk büyüdükçe bordoya veya mora dönüşen kalıcı bir doğum lekesidir. Genelde yüzde ve boyunda görülen vücut lekeleridir. Ama başka bölgeleri de etkileyebilir. Genişlemiş kan damarlarından kaynaklanır. Etkilenen derinin yüzeyi kalınlaşabilir. Kabartılı ve çukurlu bir görünüm alabilir. Suya dayanıklı kozmetik kremlerle kapatılabilirler ve on iki yaşına gelindiğinde lazer tedavisi uygulanabilir. Çok ender olarak lezyonlar alttaki yumuşak doku ve kemiğin aşırı büyümesi ile ilişkilidir. Yüzde görüldüklerinde beyin gelişiminde anormalliğe neden olur. Evet, çok nadir ama bebeğinde Porto şarabı lekesi varsa için rahat olsun diye doktora gitmenizde fayda var.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0