Çocukların Doğruyu ve Yanlışı Ayırt Etmesi

by Bebek Melekleri

Çocukların beyin işlevi, bir yetişkininki gibi çalışmaz. İlk yıllarında sadece belirli bağlantıları kurabilen çocuk, zamanla hareketlerin temelinde ne anlama geldiğini öğrenir. Bunun için de fizyolojik gelişimin yanı sıra ailenin de katkısı önemlidir. Doğruyu yanlışı ayırt etmek bu beyin gelişimlerinden birisidir.

Doğruyu yanlışı ayırt etmek için çocuklar ne yapar?

Gelişim süreçlerinde ebeveynleri tarafından öğretilenleri çocuklar hızlı bir şekilde hayata geçirebilirler. Çünkü etraflarında gördükleri şeyleri öğrenmek için bir yetişkine göre çok daha heveslidirler. Öğrenme sırasında merak edilen meselelerden biri, doğruyu yanlıştan ayırabilme kapasitesine sahip olup olmadıklarıdır. Psikologlar, okul öncesi çağdaki çocukların bile doğruyu yanlıştan ayırt edebilme özelliğine sahip olduğunu söylerler. 

Çocuklar büyürken sosyal hayata ait kuralları öğrenebildikleri gibi ahlaki değerleri de kavrayabilirler. Mesela annesinin eşyalarını karıştırmanın aslında yanlış olduğunu bilir. Yine okula ait kurallarla eve ait kuralların da birbirinden ayrı olduğunun farkında olabilir. Çocuklar için bu anlama kapasitesine sahip olmak ebeveynler tarafından ne kadar şaşırtıcı görünse de bu olağandır. Bu yüzden ebeveynlerin topluma ve ahlaki değerlere ait kuralları çocuklarına açık ve doğru bir şekilde anlaması tavsiye edilir.

Çocukların bu şekilde güçlü bir anlama kapasitesine sahip olması kurallara da sadık olacaklarını gösterebilir. Mesela çocuğa, arkadaşlarıyla ayrı evde ayrı bir oyun oynama kuralı koyulursa bunun ne demek olduğunu anlayabilir. Böylelikle evde ve okulda yapmaması gereken hareketleri öğrenmiş olur. Şayet kural koyulacaksa bunların yere ve zamana göre değiştirilmemesi, ayrı kuralların sürekliliğinin sağlanması tavsiye edilir. Aksi takdirde çocuğun, kuralların değişken olması sebebiyle kafası karışabilir ve kurallar arasında yanlış bağlantılar kurma davranışı da sergileyebilir.

Çocukların anlama yetisi yetişkine göre daha hızlı ve güçlüdür. Bu sebeple ebeveynler, acaba çocuğum anlar mı, gibi bir düşünceye girmeden onlara her şeyi anlatabilirler. Böyle yetişen çocuk düşünme kabiliyetini de geliştirebilir. Ebeveynlerin iletişim yoluyla çocuklarını hem sosyal hem de bireysel hayata hazır hâle getirmesi faydalı olabilir.

ÇOCUKLARA DENGEDE DURMAYI ÖĞRETMEK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin