Çocuklarda Disleksinin Belirtileri

Disleksi çocuk okumaya başlayana kadar tanılanmasının çok zor olan bir rahatsızlıktır. Çocukları rahatsızlığa sahip olan anne ve babaların endişelenmelerine gerek yoktur. Çünkü çocuğunuzun hayatını çok büyük oranda etkileyen belirtiler bulunmamaktadır. Disleksinin belirtileri aileler tarafından fark edilebilir.

Çocuklarda Disleksinin Belirtileri

Disleksinin Belirtileri Nedir?

Disleksi çocuklar okulda başarısızlık yaşayabilirler lakin zekâlarında bir gerilik söz konusu değildir. Benzeyen harfleri birbirine karıştırabilir, b’yi d’ den ya da p’yi b’den ayıramayabilirler. Aynı zamanda kelimelerdeki hecelerin de yerlerini karıştırabilirler. Örneğin, “çini” kelimesini “için” olarak okuyabilirler. Ödevlerini not almazlar, kitaplarının yerini unuturlar veya eşyalarını kaybedebilirler. Sıralama yapmakta güçlük çekerler ve içinde bulundukları yılı, günü ya da mevsimi ayırt etmekte zorlanabilirler. Senedeki ayları, alfabedeki harfleri veya mevsimleri sıralı bir şekilde öğrenme güçlüğü yaşayabilirler. Zaman kavramlarında karışıklık yaşayabilirler, dünü, bugünü ve yarını karıştırabilirler. Odaklanmaları zayıf olduğu için, özellikle kalabalık sınıflarda öğrenme güçlüğü yaşayabilirler. Ayrıca geç konuşma ve el becerilerinde zayıflık da sıklıkla görülebilir.

Disleksi nasıl tedavi edilir?

Söz konusu disleksinin niteliği, şiddeti ve beraberinde oluşabilecek olgular dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Tıbbi tedavilerle veya psikiyatrik tedavilerle çocuğunuz desteklenmeli eğer ki eksik kalırsa öğrenmesi için ekstra eğitsel dersler de alınmalıdır.

Öğrenme bozukluğu sıklıkla görülen bir vakadır. Kırk kişilik bir sınıfta üç veya dört çocukta öğrenme bozukluğu olduğu düşünülmektedir. Kalabalık sınıflarda eğitimleri aksayacağı için mevcut sayısının daha az olduğu sınıflarda eğitim almaları gelişimleri için önemlidir. Ayrıca ekstra olarak bireysel eğitimler almalarında da fayda vardır.

Bu rahatsızlığa sahip çocukların, özel eğitim programı ve psikopedagojik yardımlar sayesinde öğrenmelerinin kolaylaştığı saptanmıştır. Normal eğitimleri devam ederken bireysel olarak ya da küçük bir grupla birlikte ders alması gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.

Çocuğunuzun motor gelişimlerinde de problemler olduğunu fark edebilirsiniz. Çatal, bıçak, kaşık veya makas gibi aletleri kullanmada sıkıntı çekmesi muhtemeldir. Bu sorunlar psikolojik destek veya tıbbi destekle giderilmeye çalışabilir. Motor gelişimi için doktorunuza başvurabilir ve önereceği yöntemler doğrultusunda hareket edebilirsiniz. Fakat öğrenme bozukluğunun başlı başına ilaçla tedavisi bulunmamaktadır. Ancak beraberinde olabilme ihtimali yüksek olan depresyon, hiperaktivite ve dikkat eksikliği gibi psikiyatrik bozukluklar ilaçla tedavi edilebilmektedir.

ÇOCUKLARLA BİRLİKTE YOLCULUK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0