ÖĞRENİM BOZUKLUKLARININ GÜNÜMÜZE KADAR GELİŞİMİ

İnsanın ilk zihinsel evrimi ile birlikte öğrenim bozuklukları da ortaya çıkmıştır. Eski zamanlarda yanlış şekillerde yorumlanan zihinsel rahatsızlıklar ve öğrenim bozuklukları pozitif bilimin gelişmesiyle bir tanım kazanmıştır. Disleksi tarihçesi ile ilgili merak ettikleriniz makalemizde.

ÖĞRENİM BOZUKLUKLARININ GÜNÜMÜZE KADAR GELİŞİMİ

Disleksi tarihçesi nasıldır?

İnsanların ilk zihinsel gelişimiyle birlikte zihinsel olumsuzluklar da beraberinde gelişmiştir. Öğrenim bozuklukları tarih içinde görülmekle birlikte insanların psikoloji veya zihinsel bozukluklardan haberdar olmadıkları dönemlerde bu zihinsel rahatsızlıklar çok farklı şekillerde yorumlanmıştır. Çoğu zaman bireyin toplumdan aykırı hareket ettiği ve anormal davranışlar sergilediği görüldüğünde buna doğaüstü sebepler gösterilmiştir. Örneğin, kişiye şeytanın musallat olması… Fakat pozitif bilimin gelişimi ve psikoloji biliminin ortaya çıkmasıyla bu kanı ve yanılgılar büyük ölçüde ortadan kaldırılmıştır.

Öğrenme bozukluğu tanısı ilk olarak ne zaman konulmuştur?

Tarihte ilk öğrenme bozukluğu tanısı 1896 yılında, İngiltere’de Dr. Morgan adlı bir hekim tarafından 14 yaşındaki bir kız çocuğuna konmuştur. Doktor çocuğu tedaviye gittiğinde yaşadığı zorluk karşısında önemli keşifler yapmıştır. Dr. Morgan’ın tespitleri çocuğun okuma sırasında kelimelerin neredeyse tamamını yanlış okuduğu yönündeydi. Yazımında da bu hatalar gözükebiliyordu. Yazdığı birçok kelime harflerin yanlış sırayla yazılmasından dolayı anlamsızlaşabiliyordu. Doktor, bunun gözde ortaya çıkabilecek fiziksel bir hastalıktan çok beyinde ortaya çıkan zihinsel bir rahatsızlık olduğunu belirterek ilk öğrenim bozukluğu tanısını koymuştur. Dr. Morgan bu rahatsızlığı “konjenital, kelime körlüğü” olarak adlandırmıştır.

1920’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalar öğrenim bozukluklarına katkı sağlamış sayılabilir. Dr. Samuel Orton ve bir grup bilim insanının bir grup çocukta yaptığı gözlemler sonucu çocukların normal bir zekâya sahip olup da neden başarısız oldukları incelenmiştir. Bir süre sonra çocukların yazıları tersten okuyabildiklerini kavramışlardır. Bu araştırmaya göre çocuklar, yazıları tıpkı aynada göründüğü gibi tersten görmekteydiler. Bu yüzden bu rahatsızlığı “ayna hayali” olarak adlandırmışlardır. Dr. Morgan ve Dr. Orton’un üzerinde araştırma yaptığı rahatsızlık bugün “disleksi” olarak bilinmektedir.

1930’dan 1970’lere kadar yapılan psikolojik ve pedagojik araştırmalar sonucunda öğrenim bozukluklarının çeşitleri bulunmuş, nerden kaynaklandığı araştırılmıştır. Özellikle 1960’larda öğrenim bozukluğunun nörolojik bir rahatsızlık olduğu genel hatlarıyla ortaya çıkarılmıştır. Sorunun kaynağı olarak ise beyin ve merkezi sinir sistemi görülmüştür. 1940 yılında insan algısının tamamen şekillendiren merkezi sinir sisteminde oluşan değişiklikler sonucunda öğrenim bozukluğunun ortaya çıktığı keşfedilmiştir. 1970’lerden sonra ise bu öğrenim bozuklukları üzerinde çalışmalar devam etmiş, her biri ayrı ayrı isimlendirilmiştir. Ayrıca günümüze kadar olan süreç içerisinde bu öğrenim bozukluklarını ortadan kaldıracak veya etkisini azaltacak özel eğitim şekilleri geliştirilmeye çalışılmıştır.

ÖĞRENİM BOZUKLUKLARININ GENEL TANIMI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0