ÖĞRENİM BOZUKLUKLARININ SIKLIĞI VE NEDENLERİ

Öğrenim bozukluklarının ortaya çıkma sıklığı bölgeden bölgeye değişmektedir. Fakat ortalama nüfusun %8’inde bu rahatsızlıkların ortaya çıktığı söylenmektedir. Ortaya çıkış nedenleri hakkında ise birden fazla yorum vardır. Disleksi neden olur sorusunun cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

ÖĞRENİM BOZUKLUKLARININ SIKLIĞI VE NEDENLERİ

Disleksi neden olur?

Öğrenim bozuklukları her toplumda görülebilen rahatsızlıklardır. Öğrenim bozukluklarının nedenleri kesin olarak bulunamamışsa da belirlenen ve keşfedilen belli başlı nedenler mevcuttur. Öğrenim bozuklukları, her toplumda ortaya çıkabileceği gibi ortaya çıkma yaygınlığı ülkeden ülkeye değişkenlik gösterebilir. Fakat çocuklarda öğrenim bozukluklarının ortaya çıkışında genel olarak kabul gören ortalama %8’dir. Yani her 100 çocuktan 8’i öğrenim bozukluklarından birine sahip olabilir. Çocuklarda öğrenim bozukluklarının tanınması oldukça zor olabilir. Özellikle anne ve babalar çocuğun yaşadığı zorlukları, onların yaşlarına ve tembelliklerine yorabilirler. Örneğin, yazmakta zorluk çeken bir çocuk (disgrafi) yazı yazmak istemez ve bu anne-baba tarafından tembellik olarak yorumlanabilir. Bu yüzden yaşadıkları öğrenim zorlukları ileriki yıllarda okul çağında öğretmenler tarafından anlaşılabilir.

Çocuklarda ortaya çıkan öğrenim bozukluklarının birkaç başlıca sebebi vardır. En önemli sebep olarak duyuları etkileyen beyin ve merkezi sinir sisteminin hasar görmesi kabul edilmektedir. Çocuklarda beyin hasarı doğum sonrası olabileceği gibi gebelik sırasında da yaşanabilir. Özellikle annenin gebelik sırasında bir yerlere çarpması, düşmesi, ağır bir hastalık geçirmesi veya zararlı madde kullanması gebelik döneminde bebeğin beyninde ve merkezi sinir siteminde hasara yol açabilir. Bu tip hasarlar çocuğun ölümüne dahi sebep olabilir. Eğer çocuk böyle bir şeyi atlatırsa beyninde hasar oluşmuş bir şekilde doğabilir. Bu da pek çok olumsuzluğa yol açabilir sadece öğrenim bozukluklarına değil, zekâ geriliğine ya da epilepsi gibi nörolojik rahatsızlıklara yol açabilir. Aynı şekilde doğumdan sonra çocuğun kafasına sert bir darbe alması veya ateşli ağır bir hastalığa yakalanması beyin ve merkezi sinir sisteminde hasara neden olabilir.

Doğum sırasında gerçekleşebilecek etkenlerin yanı sıra öğrenim bozukluğu kalıtımsal da olabilir. Eğer ailede öğrenim bozukluğuna sahip bir birey varsa bu durum çocuğa aktarılabilir. Bunun dışındaki sebeplerden biri de öğrenim bozukluklarının nörolojik kaynaklı olduğudur. Buna göre öğrenim bozuklukları çocuğun gelişim döneminde ortaya çıkan beynin işlev bozuklukları nedeniyle oluşabilir.

ÖĞRENİM BOZUKLUKLARININ GÜNÜMÜZE KADAR GELİŞİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0