ÖĞRENİM BOZUKLUKLARININ TEŞHİSİ

Öğrenim bozukluklarının tanısı, rahatsızlığın şiddeti, olup olmadığı konusu tespit edilmesi yönünden önemlidir. Bu tespit ve teşhiste ilk görevli olanlar anne ve babalardır. Anne ve baba çocuklarının öğrenimde zorluk yaşadıklarını düşünüyorlarsa derhal bir uzmana başvurmalıdırlar. Disleksi nasıl teşhis edilir sorusu sıklıkla sorulmaktadır.

ÖĞRENİM BOZUKLUKLARININ TEŞHİSİ

Disleksi nasıl teşhis edilir?

Öğrenim bozuklukları çocuklar için zorlayıcı süreçler olabilir. Özellikle çocukların yaşıtlarının aksine bir algılayışa sahip olması, onların fiziksel açıdan zorlamasının yanında psikolojik zorluklara da yol açar. Çocuk özellikle yaşıtlarıyla anlaşamaz ya da ileriki dönemlerde farklı oldukları için yaşıtları tarafından dışlanabilir. Anne ve babalar çocuklarını yeterince gözlemlemiyorlar ve dikkat etmiyorlarsa çocuktaki bu öğrenim bozukluğu geçmemekle birlikte, tanı ve tedavi uygulanmadığı için ileriki yaşlarda daha büyük zorluklara yol açabilir. Bu yüzden anne ve babalara çocukları konusunda önemli görevler düşmektedir. Çocuk eğer zekâsı gelişmekle birlikte okuma ve yazma gibi konularda gerçek anlamda zorluklar yaşıyorsa anne ve babalara bu durumda her zaman çocuklarında öğrenim bozukluğu olabileceği fikrini kafalarının bir ucunda tutmaları tavsiye edilir. Eğer çocukta gerçekten öğrenim bozukluğu olduğu düşünülüyorsa derhal hastaneye, çocuk nöroloji ve çocuk psikiyatri bölümlerine başvurulmalıdır.

Çocuklardaki öğrenim bozukluğu konusunda anne-babalar olumsuz bir tavır içine girmemelidirler. Çoğu zaman bu tip zihinsel sorunlar, anne-babada çocuğun “geri” olduğu düşüncesini uyandırabilir. Fakat bu doğru değildir. Öğrenim bozuklukları, çocuklara normal hayatlarında zorluklar yaşatsa da doğru tedavi ve eğitimle toplumdaki diğer bireylerden hiçbir farkı kalmayabilir. Hatta kimi zaman “geriye” bir adım olduğu düşünülen öğrenim bozukluklarında çocuklar ileri bir zekâya sahip olabilirler.

Öğrenim bozukluğunun tanısı için neyin bilinmesi gerekir?

Öğrenim bozukluğu olduğu düşünülen çocuk hastaneye götürülürse bir tanı süreci başlatılır. Çocuğa hastane tarafından gerekli testler yapıldıktan sonra öğrenim bozukluğu olduğuna kanaat getirilirse çocuk daha kapsamlı bir sürece alınabilir. Çünkü öğrenim bozukluğunun altında yatan sebepleri bulmak, bozukluğun derecesini anlamak ve hangi tedavi sürecinin izlenmesi gerektiğini kararlaştırmak bakımından uzun ve kapsamlı bir araştırma gerekebilir. Bu doğrultuda çocuk, çocuk psikiyatristine yönlendirilebilir. Çünkü çocuklarda öğrenim bozuklukları çoğu zaman beraberinde psikolojik rahatsızlıkları da getirebilir. Çocuğun farklı olduğunu algılaması ve işlerinde başarısız olması onda büyük ölçüde öz güvensizlik ve depresyon gibi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden psikiyatr yardımcı olmaya çalışabilir. Ayrıca tıbbi bir değerlendirme içine de girebilir. Çocuğun duyusal organlarında ve beyninde öğrenimini engelleyecek bir durumun mevcut olup olmadığı araştırılabilir. Kesin tanı konulduktan sonra ise tedavi süreci başlatılabilir.

ÖĞRENİM BOZUKLUKLARININ SIKLIĞI VE NEDENLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0