ÖĞRENİM BOZUKLUKLARININ BELİRTİLERİ

Öğrenim bozukluklarının fiziksel ve zihinsel olmak üzere birçok belirtisi vardır. Bu belirtiler bozuklukların alt türlerinde farklılıklar göstermesine rağmen hepsinin ortak olarak belirtileri de vardır. Disleksi belirtisi gösteren çocuklar uzmanlar tarafından destek almalıdırlar.

ÖĞRENİM BOZUKLUKLARININ BELİRTİLERİ

Disleksi belirtisi nedir?

Öğrenim bozuklukları, pek çok farklı şekilde ortaya çıkabilir ve her biri ayrı özellikler taşıyabilirler. Bununla birlikte öğrenim bozukluğuna sahip olan çocuklarda belli başlı ortak özellikler bulunabilir. Örneğin, çocukların birçoğunda IQ puanı normal veya normalin üzerindedir. Bu tip çocukların birçoğu hiperaktif olabilirler. Sürekli hareket etme isteği ve bitmeyen bir enerjileri bulunabilir. Bu çocukların neredeyse tamamı duyusal algılama bakımından farklılıklara sahip olabilirler. Örneğin, görsel hafızaları zayıf olabilir.

El-göz koordinasyonlarında yetersizlikler gözlemlenebilir. Sakar veya beceriksiz olabilirler. İşitsel ya da görsel anlamda normal insanların gördüğü şekilde yazıları okuyamayıp sesleri algılayamayabilirler. Bununla birlikte zaman algıları da çoğu zaman karışabilir. Dünü bugünü ve yarını birbirlerine karıştırabilirler. Sağı ve solu genelde karıştırırlar. Sosyal olarak da pek çok zorluklar yaşayabilirler. Örneğin, diğer çocuklarla anlaşamayabilirler. Değişikliklere zor uyum sağladıkları gözlemlenebilir. Sosyal olarak insanlarla iletişimde çekingen olabilirler ya da iletişim kurmak istemeyebilirler. Farklılıklarından dolayı genelde “özürlü” veya “kusurlu” olarak görüldükleri için psikolojik olarak bundan etkilenebilirler ve bu da öz güvenlerinin düşük bir seviye olmasına yol açabilir. 

Öğrenim bozukluklarının pek çok alt türü vardır. Bunlardan birkaçının belirtilerinden bahsedilecek olursa şu şekilde basitçe özetlenebilir: Disleksi, genel hatlarıyla okumada zorluk yaşamaktır. Bu durumda çocuk normal yazıları okuyamaz. Görsel olarak büyük bir zorluk çekebilir. Yazıları tersten okuyabilir. Yazı yazarken ise birçok harfi birbirine karıştırdığı için anlamsız ve yanlış kelimeler yazabilir. Öğrenimlerindeki temel sorun görseldir. Disgrafi ise temel anlamıyla yazı yazmada zorluk yaşama durumudur.

Disgrafi, çocuğun el-göz koordinasyonunda ve motor becerilerinde ciddi sorunlar yaşadığı gözlemlenebilir. Disgrafi durumunda çocuk için yazı yazmak çok büyük bir zorluk hâline gelebilir. Yazdığı zaman ise genelde yanlış yazar. El göz koordinasyonunun zayıf olmasından dolayı giriştikleri çoğu hareket isteyen işte başarısız olabilirler. Örneğin, diş fırçalamakta ya da iki oyuncak küpü birbirine takmakta büyük zorluk yaşayabilirler. Diskalkuli ise matematiksel işlemlerde zorluk çekmedir. Yine bu rahatsızlığın özelliklerinden biri görsel açıdan zorluk çekmedir. Çocuk matematikteki sayıları birbiri ile asla kıyaslayamaz. En basit işlemleri bile hesaplayamayabilir. Örneğin 1+1’in cevabını veremeyebilir. Aynı zamanda matematikteki kümeler gibi şemaları anlamakta büyük zorluk çekerler. Şema ve şekilleri asla mantıklı olarak algılayamazlar.

ÖĞRENİM BOZUKLUKLARINDA ERKEN TANININ ÖNEMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0