Dışkı Kaçırma Problemi

Üç yaşını geçen ve büyük tuvaletini kontrol edemeyen çocukların bu durumu bir davranış bozukluğu olarak kabul edilir ve bu durumun kontrol altına alınması gerekir.

Dışkı Kaçırma Problemi

Encopresis nedir ve nasıl tedavi edilir?

Tuvalet eğitimlerini sorunsuz tamamlayan çocukların, üç yaşına geldiklerinde büyük tuvaletlerini kontrol edebilmeleri beklenir. Üç yaşından sonra kontrolün sağlanamadığı durumlara “encopresis” yani dışkı kaçırma denir. Encopresis, alt ıslatmadan daha az rastlanan bir davranış bozukluğudur. Bu sorun genellikle ailenin yanlış tuvalet eğitimi vermesinden ya da aile içinde yaşanan problemlerden kaynaklanır.

Yapılan araştırmalarda alt ıslatma ve dışkı kaçırma problemlerinin birbiriyle herhangi bir ilişkisine rastlanmamıştır. Bazı çocuklarda hem alt ıslatma hem de dışkı kaçırma problemi olabilir ama hepsi için bu geçerli değildir. Encopresis, dışkılarını tutan ve tutamayanlar olarak iki grupta incelenir. Bazı çocuklar, dışkılarını uzun saatler biriktirdikten sonra bir anda boşaltım yaparlar. Bazı çocuklar ise özellikle uyku sırasında dışkılarını tutamazlar ve yataklarını kirletirler.

Encopresisin tedavisi için üç farklı yöntem kullanılabilir. Tıbbi, psikanalitik ya da davranışsal tedaviler çocuğun durumuna göre uygulanır. Tıbbi tedavilerde genelde lavman, fitil gibi ilaçlarla çocuğun dışkısını kontrol etmeye çalışması sağlanır.

Aile içi problemleri yüzünden dışkı kaçırma problemi yaşayan çocuklarda doğrudan ve dolaylı olarak iki farklı tedavi süreci işleyebilir. Doğrudan tedaviyle, çocuğa oyun ya da grup terapileri uygulanır. Bu terapiler, çocuğun kendini rahatlatabilmesi için faydalı olabilir. Doğrudan tedavideyse aileye pedagojik eğitimler verilir ve ev içinde nasıl davranmaları gerektiğine dair uyarılar yapılabilir. Dolaylı yoldan yapılan tedavinin amacı; ev içerisinde, çocuğun içsel çatışmalar yaşamasına neden olan durumların ortadan kaldırılmasıdır. Çünkü çocuk terapiyle tedavi edilse bile ev içindeki durum değişmedikçe problemi de devam edecektir.

Bazen çevresel sorunun kaynağı aile olmayabilir. Çocuk okulda arkadaşları ya da öğretmeniyle de problemler yaşıyor olabilir. Bu durumda dolaylı yoldan tedaviye çocuğun öğretmeni de dâhil olabilir. Öğretmen hatalı davranmasa bile çocuğun okul arkadaşlarıyla ve eğitimiyle ilgili bilgi alabilmek için öğretmeniyle konuşmaya ihtiyaç duyulabilir. Çocuğa tuvalet eğitiminin eksik verilmesinden kaynaklı sorunlarda, çocuğa daha uygun bir tuvalet eğitimi verilmeye başlanabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0