Diş Bakımı

Çocuğunuzun süt dişlerinin çıkmasıyla birlikte sizleri ebeveynlikte yeni bir macera bekliyor olabilir. Hazırlıklı olmakta fayda var.

Diş Bakımı

Çocukların diş bakımı nasıl yapılır?

İleri yaşlarda alışkanlık edinmek biraz uzun ve zor bir süreç olsa da öğrenilen her davranış sürekli tekrarlandığında yerini alışkanlığa bırakabilir. Ebeveyn olarak çocuğunuza diş fırçalama ve ağız bakımı alışkanlıkları kazandırmak onun sağlıklı bir birey olması yönünde yapılması gereken en büyük yatırımlardandır. Çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak ve bunu sağlam temellere oturtmak için en iyi yol çekirdekten bu fikri aşılamaktır. Ancak bu işi çocuğunuzu sıkmadan, keyifli ve eğlenceli bir aktiviteye dönüştürmek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Çocuğun süt dişlerinin yapısı nasıldır?

Çocuğunuzun süt dişleri oldukça narin ve hassas bir yapıya sahiptir. Çabucak çürüyüp dökülebilirler. Çocuğun ana dişleri gelmeye başlamadan önce süt dişlerinin çürümesi ya da dökülmesiyle; birinci olarak, ağız içinde oluşacak mikro organizmaların artması beraberinde de ağız ve beden sağlığını olumsuz etkileyen sorunların ortaya çıkması demektir. İkinci olarak ise erken yaşta süt dişlerinin dökülmesi; ilerleyen zamanda gelecek olan ana dişlerin yerlerinin kaybolmasıyla ortodonti sorunları beraberinde getirir. Bu dönemde çocuğu (1-1.5 yaşından itibaren) diş hekimiyle tanıştırmak çocuğun ağız ve diş sağlığını korumak adına önemli bir tedbir olduğu gibi diş hekiminin onun için iyi bir rol model olması da yarar sağlayacaktır.

Ebeveyn olarak bir an önce çocuğunuza ağız bakımı ve diş sağlığı hakkında alışkanlıklar kazandırmaya çabalıyor olabilirsiniz. Yetişkin bireylerin bile dayanamadıkları diş ağrılarından yola çıkacak olursak çocuğunuzun ilk dişlerini çıkarırken çeşitli sıkıntılar, ağrılar çektiğini bunun bazen haftalarca sürdüğünü unutmamalısınız. Çocuğunuzun bu yaşadığı sıkıntılar henüz bilinçaltından silinmemişken daha önce hiç tanışmadığı diş fırçasını ağzına almasını beklemek de pek kolay bir işmiş gibi görünmüyor. Bu süreçte çocuğun önündeki en önemli rol model olduğunuzu unutmamalı ve dişlerinizi fırçalarken sizi izlemesine izin vermelisiniz. Makyaj yapan anne ya da tıraş olan babanın yaptığı iş ne kadar merak uyandırıyorsa diş fırçalamak da aynı oranda ilgisini çekecektir. Kendi fırçasını seçmesini sağlamak ya da sizin dişlerinizi onun fırçalamasını istemek, sevdiği oyuncağın dişlerini fırçalaması için çocuğunuzu yönlendirmek gibi çeşitli taktikler uygulayabilirsiniz. Bu aşamada diş fırçalama ve ağız bakımı alışkanlığını bir oyun, bir aktivite haline getirmek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0