Çocuklar bazen dinlemeyi reddebilir. Bazı çocuklar, siz ne derseniz deyin sizi dinlemez ve söylediklerinize aldırış etmezler. Genellikle bu gibi durumların nedeni; ya ebeveynlerin çocuklarına davranışlarından ya da çocukların kendi otoritelerini test etmelerini istemelerinden kaynaklanır.

Çocuklarınızın sizi dinlememesi, isteklerinize ve uyarılarınıza kulak asmaması sizin için yorucu ve sinir bozucu bir durum olabilir. Çocukların genel olarak denilenlere kulak asmamalarının birkaç nedeni bulunmaktadır. Bunların başındaysa ebeveynlerin hatalı sayılabilecek davranışları gelmektedir. Çocuklarınızın her söylediği doğal olarak yetişkinlerin dünyasında çok da önemli konular olmayabilir ancak onları dinlememeniz çocuklar için hayal kırıklığına ve güvensizliğe neden olur. Diğer bir davranış durumu ise sizin çok konuşuyor olmanız ya da çocuklarınızdan çok fazla istekte bulunuyor olabilmenizdir, bu durum çocukların kendilerini kapatmalarına ve sizi dinlememelerine yol açar.

Çocuğunuza dinlemeyi nasıl öğretebilirsiniz?

Bu gibi durumlarda ebeveynlerin yapması gereken bazı davranışlar durumun iyileşmesini sağlayabilir. Çocuklarınızın kendilerini küçük düşmüş hissetmemeleri için elinizden geldiği kadar onları dinlemeye özen gösterebilirsiniz. Muhtemelen size söylediği şeyler kendisi için çok önemli olsa da sizin için basit ve önemsiz olması muhtemeldir. Bu nedenle her söylediği şeye kulak kabartmanız, günlük rutininiz içinde mümkün olmasa da elinizden geldiğince onları dinlemeli ve kendilerini önemli hissetmelerini sağlamalısınız. Diğer bir yöntemse, çocuklarınızdan bir şey isterken gerçekçi olmanız ve komutlarınızı onların anlayabileceği ve yorumlayabileceği şekilde basitleştirmenizdir. Karmaşık ve çoklu komutlar, çocukları strese sokabilir. Ayrıca istediklerinizi yapamamaları durumda büyük bir endişe yaşamalarına yol açar.

Çocukların kendilerini bir birey gibi hissetmeleri için de yapabileceğiniz birkaç küçük hamle işe yaracaktır. Onlarla konuşurken eğilmek yerine mümkünse yüz hizasına gelecek şekilde diz çökebilirsiniz. Böylelikle yüzlerine bakarak ve “eşitlenmiş” olarak konuşursunuz. Evin başka bir yerinde ya da aynı odada yüzünüz ona dönük değilken söyledikleriniz de muhtemelen çocuklarınızın sizi dinlememesine yol açacaktır.

Çocuklar bazı durumlarda dikkatlerini çok kolay bir şekilde size yöneltemezler, bu nedenle uyarılarınız ya da istekleriniz boşa çıkar. Bunu bir miktar da olsa azaltabilmek için çocuklarınızla fiziksel temasta bulunabilirsiniz. Herhangi bir oyuna dalmış çocuğunuzu kollarından tutarak nazik bir şekilde başka bir odaya götürmeniz ve yine yüzüne bakarak tatlı bir dille isteklerinizi belirtmeniz onun dikkatini tamamen size vermesini sağlayacaktır. Başka etkinliklere yönelterek dikkatlerini kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Vücut dili ve ses tonu da bu durumlarda etkili olabilmektedir.

Çocuklarınızın sizi dinlemesine devam etmelerini istiyorsanız onları istediklerinizi yaptıklarında övmelisiniz. Bu şekilde yaptığı davranışların takdir gördüğü hisseden çocuklar sizi dinlemeye de devam edebilirler.

Annelikte stresi azaltmanın yolları ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler