Dilbilgisi Yanlışları

Çocukların yeni konuşmaya başladığı dönemde yaptıkları yanlış söylem ya da telaffuzlar yanlış olduğu kadar komik ve eğlenceli görünür.

Dilbilgisi Yanlışları

Çocuklar konuşmaya başladıklarında dilbilgisi hatası yapabilir mi?

Çocuklar bazen söyleyemedikleri sözcükler için farklı söyleyiş biçimleri yaratabilirler. Bu durumda ebeveynler, çocuğun yanlış söylediği kelimeyi kullanmamalı ve çocuğu zorlamamalı, bunun yerine doğru söylenişini kullanmaya devam etmelidir. Çocuklar sizden doğru söylenişi duydukça, sizi model alarak telaffuzlarını düzeltecektir. Çocuğunuz sizin anlattıklarınıza sözlü olarak tepki vermiyorsa ilgilenmediğini veya anlamadığını düşünebilirsiniz. Bu durumlarda çocuğunuzla iletişimi kesmemelisiniz. Bazı çocukların ebeveynlerini model alması zaman alabilir. Ayrıca çocuğunuz sizinle sözel olarak olmasa da davranış ve mimiklerle tepki vermeye çalışabilir. Bu davranışları sözel olarak çocuğunuza yansıtabilirsiniz. Örneğin, çocuk parmağıyla yerdeki oyuncağına işaret ediyor ise çocukla sözlü olarak oyuncağından bahsetmek gerekir. Böylece çocuğunuz da zamanla sözel ifadeleri kullanmaya başlayacaktır. Çocuğunuzun sözel ifadelerini ödüllendirmek, onun konuşmasını teşvik eder. 

Çocukların bu dönemde ağzından basit ve tatlı sözcükler çıkar. Onların söyledikleri gibi konuşmak çok hoşumuza gider. Bebeksi kelimelerin yanı sıra her çocuğun kendine özgü kullandığı bir dil de vardır. Bazen çocuğun suya “bum’’ gibi anlamsız kelimeler kullandığı bazı durumlarda aynı kelimeyi tüm ailenin çocuğa su için kullandığına şahit oluruz. Bu ortak bir dil oluşturuyor gibi görünse de çocuğun dili kullanma becerisini destekleyen bir davranış değildir. Ayrıca çocuklar bizim kendi aramızda konuştuğumuzdan farklı kelimelerle onunla ilişki kurduğumuzu gördüğünde durum daha da kafa karıştırıcı bir hal alacaktır. Bu nedenle bütün kelimeleri olduğu gibi kullanmaya özen göstermeliyiz. Ayrıca “Yemeğini şimdi mi istiyorsun?” ya da “Hangi kitabı okumak istersin? Bana göster.” gibi. İstediği bir nesneyi hemen vermeyip neyi istiyorsun diye sorup onun cevabı söylemesi için zaman ve fırsat vererek çocuğun dil gelişimini destekleyen adımlar atılması oldukça faydalı olacaktır.

Çocuk dilbilgisi hatası yapıyorsa ne yapmalıyız?

Çocuğunuz anladığınız bir kelimeyi söylediğinde veya bir kitaptaki kuşa parmağını uzatıp “cik cik” dediğinde onu tebrik edici sözler söylemelisiniz. Bu ödüller hiçbir zaman aşırı sevinç gösterileri şeklinde olmamalıdır. Ayrıca bu dönemde çocuklar ben, bana, senin, sana gibi zamirleri kullanmakta zorlanabilirler. Çocuğun iki buçuk yaşına girmesiyle bu durum düzelecektir. Çocuklarda dil gelişimini desteklemek önemlidir. Dilin gelişiminde genetik etkenin önemi büyük olsa da evde çocuğa verilen bolca sözel uyarı, süreci hızlandırabilir. Eğer çocuğunuzun dil gelişiminin normalin gerisinde kaldığından şüpheleniyorsanız dil, gırtlak gelişiminin kontrolü için bir kulak burun boğaz uzmanına ve konuşma terapistine başvurabilirsiniz. Erken müdahale ile dil gecikmesi engellenebilir veya azaltılabilir.  

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0