Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

by Bebek Melekleri

Çocukların çoğu içlerindeki enerjiyi dışarı vurmak için sürekli olarak hareket hâlindedir. Bu tip çocuklar genellikle yaramaz olarak adlandırılır. En yaramaz çocuklar bile uyarılarla ve caydırıcı sözlerle sakinleşebilir. Ancak dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşayan çocuklar uyarıları kale almaz. DEHB psikolojik destek gerektiren bir bozukluktur ve yaramazlıkla karıştırılmamalıdır. 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır?

Özellikle ilkokul çağındaki çocuklar sonsuz bir enerjiyle dolu gibi davranırlar. Etraflarında olup bitene dair duydukları merakla yerlerinde duramazlar. Bu tip çocuklar okulda, sokakta veya evde aşırı hareketli olmaları sebebiyle genellikle yaramaz olarak adlandırılır. Sürekli hareket hâlinde olan bu yaramaz çocuklar kurallar konusunda ise dikkatlidir. Uyarıldıklarında yaptıklarına arar vermeyi veya bitirmeyi deneyebilirler. Ancak bazı çocuklar etraflarındaki kuralları umursamaz, uyarıldıklarında kale almaz ve sürekli huzursuzluk çıkarabilirler. Bunun sebebi çocuğun bir dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olması olabilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu dürtüsel olarak ortaya çıkar. Hiperaktif bir çocuk içinden gelenlere karşı koyamayarak hareketlerini kısıtlayamaz. Bu bozukluk psikolojik destekle çözülmezse ciddi gelişim problemlerine yol açabilir. Dört yaşını doldurmuş çocuklarda gözlemlenebilen bu bozukluk okul çağında ders konsantrasyonunu olumsuz etkiler. Bu durum çocuğun hayatına başarısızlık olarak yansır. Bu bozukluk yalnızca eğitim hayatında değil özel hayat ve sosyal hayatta da pek çok sorunlara yol açabilir.

Çocuğunuzun yaramaz mı yoksa hiperaktif mi olduğunun ayrımını yapamıyorsanız onu gözlemleyin. Hiperaktif çocuklar genellikle dikkat eksikliği olan çocuklardır. Çocuğunuzun bir şeylere dair ilgisini toplayamadığını ve çabuk sıkıldığını gözlemliyorsanız bu durum DEHB göstergesi olabilir. Ayrıca dikkatini toplayamayan çocuklar sürekli olarak hareket hâlinde olmaya ihtiyaç duyabilir. Herkes tarafından kabul edilen kurallar DEHB olan çocuklar için pek de bir anlam ifade etmez. Konuşurken karşısındakini dinleyecek kadar sabırlı olmadıklarından sürekli olarak lafı bölme girişiminde bulunurlar. Yaramaz çocuklardan ayrıldıkları en önemli nokta da uyarılara kulak asmamalarıdır. DEHB olan bir çocuk saldırgan davranışlarda bulunabilir ve dürtülerine engel olamayarak etrafına zarar verebilir.

Eğer çocuğunuzda DEHB olduğunu düşünüyorsanız doğru yaklaşım hakkında bilgi almak için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Gelişimi ve hayatın pek çok alanını etkilediği için DEHB olan bir çocuk için uzman, aile ve öğretmen birlikte hareket etmelidir. Evde ve sosyal hayatta kurallara uyması ve enerjisini atması için siz destek olurken okulda öğretmeninden yardım alabilirsiniz. Bir spor dalıyla ilgilenmek veya açık hava aktiviteleri çocuğunuzun enerjisini boşaltmasını sağlayacağından dikkat eksikliği ve hiperaktivite probleminin çözümüne yardımcı olabilir.

Kardeş kıskançlığı ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler