SATIN ALINAN BESİNLERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çocukların büyümeleriyle gelişmeleri tükettikleri besinlerle ve beslenme alışkanlıklarıyla yakından alakalıdır. Besinlerin hijyenik, ideal tüketim döneminde ve güvenilir kaynaklardan geliyor oluşu besinlerden elde edilecek faydaları artıracağı ve hastalık riskini önleyeceği için satın alınan besinlerin bu gibi yönlerden değerlendirilmesi gerekir. Satın alırken dikkat edilmesi gereken besinler vardır.

SATIN ALINAN BESİNLERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Dikkat edilmesi gereken besinler nelerdir?

Günümüzde tüketilen pek çok besin dışarıdan alınmaktadır. Bu durum hayatı kolaylaştırıyor olsa da artık pek çok noktada çok daha dikkatli olunmasını gerekli kılar. Çocukların beslenme biçimleri ailelerin kontrolünde olduğundan besinlerin hijyen ve güvenliğine de anne ve babalar tarafından dikkat edilmelidir. Besin gruplarının her biri satın alma kuralları konusundan farklı hassasiyetlere ihtiyaç duyar. Ancak her besin grubunun satın alınması ve tüketimi konusunda temel hijyen kurallarına, tazeliğe ve doğallığa dikkat edilmesinin gerekliliği ortaktır. 

Meyve ve sebze satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey mevsimine uygun olanların seçilmesidir. Buna ek olarak bozulmaya yakın olanlar alınmamalı ve tüketilmemelidir. Tazelik meyve ve sebzelerin vitamin değerlerini etkileyebileceği için taze olanların seçilmesi önemlidir.

Et grubu besinlerin tamamı benzer hassasiyetleri gerektirir. Et güvenilir ve bilindik yerlerden satın alınması gereken bir besindir. Eğer paketli olarak almak tercih ediliyorsa paketlerde bulunan son kullanma tarihi, güvenlik damgaları gibi ibarelere dikkat edilmelidir. Tavuk satın alırken de aynı konulara dikkat edilmesi gereklidir. Et grubu besinlerde bozulma renk ve koku değişiklikleriyle kendini gösterebileceği için bu özelliklere dikkat edilmelidir. Balıkların tazelikleri diğer et grubu besinlerde olduğu gibi renk ve koku ile anlaşılabileceği gibi buna ek olarak gözlerinin parlaklığından da anlaşılabilir. Tüm et grubu besinler güvenlik açısından soğuk dolaplarda muhafaza edilmelidir, bu şekilde saklanmayan et grubu besinler son kullanma tarihi geçmemiş olsa dahi tercih edilmemelidir.

Süt ve süt ürünlerinin pastörize edilmiş olanlardan seçilmesi önemlidir. Açıkta satılan sütler pek çok zararlı mikroorganizmayı içerebildiği için hastalıklara sebep olabilir. Kontrollü bir şekilde sterilize edilmiş, besin değerlerini koruyan pastörize sütler bu nedenle tavsiye edilir. Diğer bir hayvansal besin olan yumurta da satın alınırken ambalajlı, güvenlik damgalı ve son kullanma tarihi belli olanlar tercih edilmelidir. Tavukların zararlı maddeler tüketip tüketmediği bilinemeyeceği için açıkta satılan köy yumurtaları tercih edilmemelidir.

Neden dondurulmuş besinler market alışverişinde en sona bırakılır?

Dondurulmuş besinler, eve ulaşana kadar çözülmemesi için market alışverişinde en sona bırakılmalıdır. Ayrıca konservelerin kapaklarının zarar görüp görmediğine, her türlü besinin üretim ve son kullanma tarihlerinin incelenmesine, içeriklerin çocukların sağlığına uygun olup olmadığı gibi konulara dikkat edilmelidir. Fırında pişirilen besinler satın alınırken yanık ve bayat olmayanlar tercih edilmelidir. Çocukların ve tüm ailenin sağlıklı beslenmesi için anne ve babaların gıda güvenliğine özen göstermesi önemlidir. Bu nedenle besinler satın alınırken bu gibi kurallara dikkat edilmelidir.

PROTEİN ENERJİ MALNÜTRASYONU ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0