Devamlı Monologlar

Konuşma becerisini geliştirmek bir çocuk için kendini ifade etme özgürlüğü ile eşdeğerdir. Kelimelerin gücünü keşfettikçe bunları her alanda kullanmayı tercih eder.

Devamlı Monologlar

Çocuk kendi kendine konuşuyorsa ne yapmalıyız?

Ebeveynler çoğu zaman çocuklarını oyun oynarken konuşur halde bulur. Bazı durumlarda çocuklar bu durumu hafızayı aktif tutmak ya da tekrar etmek için sesli konuşmalar yaparak değerlendirir. Yetişkinlerde de benzer bir özellik vardır ancak çocuklardan farklı bir durum olarak bu durum daha kontrol edilebilir bir alışkanlık haline gelir. Çocuklar ise konuşmayı öğrendikçe bunun kendini ifade etmenin en güzel hali olduğunu keşfeder. Öğrendikleri her şeyi birileriyle paylaşmayı sever ancak kendi başına konuştuğunda ona sonsuz bir hayal gücü ve belki de bir hayali arkadaş eşlik eder. Buna denk gelen ebeveyn kendi kendine konuşan çocuğu görür ancak bu durum onları tedirgin eder. Çocuğunun monolog halinin gelişim sürecini olumsuz bir şekilde etkilediğini düşünür. Pek çok bilim insanı ise çocuklarda bu tür monologların dil ve beyin gelişimini destekleyen bir zihin yolculuğu olduğunu belirtmekte, yaşı ilerledikçe bunu kontrol edebilir ve evrilerek iç ses şekline dönüştürdüğünü de eklemektedir.

Eğer çocuğunuzun kendi kendine konuştuğunu fark ediyorsanız yapacağınız en sağlıklı şey öncelikle onu uzaktan gözlemlemektir. Genelde bu konuşma şekli bir etkinliğe başlarken ya da bir etkinliği bitirirken görülür. Bu, çocuğunuzun aslında zihnindeki düzenlemeyi ya da bir vedayı temsil eder ve bunu dil aracılığıyla ifade eder. Sanki oyun oynuyormuş gibi hayal eder ve onu canlandırır. Aynı zamanda çocuğunuzun zihnini her zaman aktif tutmayı da sağlar. Hayal dünyasında temsili bir arkadaşı varsa onunla geliştirdiği monolog ile okul ortamını, oyun arkadaşı ile ilgili yaşadığı çatışmaları ya da kişisel olarak kendisini yansıttığını da rahatlıkla görürsünüz. Çünkü zihninde bir sorun ortaya dökmüşse aynı anda ona çözüm bulmayı da deneyecektir. Bu durum da ona yetişkin bir birey olduğunda krizlerle başa çıkmayı öğretir. En uygun olan yol ise gönül rahatlığıyla ona özgür bir alan bırakarak monologlarını dinlemek ve kendisine sağladığı katkıları izlemek olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0