ÇOCUKLARDA DERİ YOLMA NEDENLERİ VE ATLATMA SÜRECİ

Uzmanlarımızın, 3-6 yaş aralığında bulunan çocukların “deri yolma” sorununun nedenlerini ve atlatma sürecini konu aldığı makalemize göz atabilirsiniz.

ÇOCUKLARDA DERİ YOLMA NEDENLERİ VE ATLATMA SÜRECİ

Çocuklarda deri yolma sorunu neden ortaya çıkar?

Çevremizde birçok kişide tırnak yeme, kabuk veya deri yolma, gibi davranışlar gözlemleyebiliriz. Bu durum eğer aşırıya kaçmıyorsa, -ayda bir gibi bir sıklıkta ortaya çıkıyorsa- kısa bir görüşmeyle nedenleri anlaşılarak çözülebilir.

Burada önemli olabilecek ve tehlike arz edebilecek durumu şöyle özetleyebiliriz: Günün önemli kısmında bu davranışı sergiliyor olmak, sonucunda gözle görülebilir kanayan yaralara sahip olmak, bu durumdan rahatsızlık duyup bir aksiyon alamamak.

Bahsettiğimiz yaş grubu rasyonel düşünme ve çözüm planı yapma konusunda eksik kalabileceği için onlar adına aileler bir plan oluşturmalı. İlk olarak risk faktörlerini incelemek mantıklı olacaktır.

Öncelikle herhangi bir şekilde derisinde, enfeksiyon kapmış veya incinme sonucu yara almış olan çocuk, bu yaraları koparıyor ve iyileşme sürecini erteliyor. Daha çok kopardıkça, daha da çok erteliyor ve kısır döngü bu şekilde devam ediyor.

Peki, bu davranış neden sürüyor? Stresin yoğun olduğu ve bu aksiyon sayesinde rahatlandığını hissettiği zamanlarda bu davranışı sergiliyorlar. Çocuklarımızın, yetişkinler gibi iletişim kurup, sorunlarını her zaman eksiksiz bir şekilde dile getiremeyeceğini göz önünde bulundurmalı ve ona stres yaratabilecek durumları araştırmalıyız.

Çocuk kendi derisini yoluyorsa bu süreci nasıl atlatır?

Burada ebeveynlere ve öğretmenlere önemli bir görev düşüyor çünkü bu davranışın aşırı olarak sergilenmesi “DSM-5 Tanı ve Tedavi” kitabına göre, obsesif kompulsif bozukluk olarak adlandırdığımız (OKB) kategorisinde yer alan deri yolma bozukluğu rahatsızlığına işaret olabilir. Bu yüzden dikkatli bir gözlemle süreç izlenmelidir.

Tedavi sürecini, ilaç tedavisi ve psikoterapi olarak ikiye ayırabiliriz. Psikoterapide en çok kullanılan yöntem bilişsel davranışçı terapidir, davranış modifikasyonu hedef alınan bir süreç uygulanır. Bu süreçte ailenin öyküsü, vücutta yolunan yer, yolunmanın şiddeti ve süresi, hangi durumlarda ortaya çıktığı ve daha derin araştırmanın yapıldığı bir yol izlenir.

Çocuk tedavi almazsa, bu bozukluğun yanında yeni bir bozukluk edinebilir. Bunlardan en bilineni kaygı ve depresyonla ilgili patolojik problemlerdir. Çocuk, yolma hareketini kimi durumlarda farkında olmadan yaptığı için, bunun altında içinde kurtulduğu bir kaygı veya stres olduğu düşünülür. Bu nedenle, endişe yaratan, kaygı ve korkuya sebep olan durumların çözülmesi gerekmektedir.

ANNEYE Mİ, BABAYA MI YOKSA TEKNOLOJİYE Mİ DÜŞKÜN? ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0