Çocuklara Dengede Durmayı Öğretmek

by Bebek Melekleri

İnsanların doğuştan gelecek birtakım fiziki becerileri vardır fakat bebekler, günlük hayatlarında bazı nesneleri idare etmekte oldukça zorlanırlar. Zamanla bu zorlukları oynadıkları oyunlarla aşabilirler. Dengede durmak bebekler için kolay değildir.

Dengede durmak için ne yaparız?

İnsanlar denge sağlamada, iç kulakta bulunan sinirlerin (reseptörler) ayağa kalkarken, sabit dururken gibi durumlarda gönderdikleri sinyale göre hareket ederler. Bu sinyaller, o an yaptığımız harekete bağlı olarak geri bildirimlerle onaylanır. İnsanlar çoğu zaman bu sistemi kullandıklarının farkında olmayabilirler. Fakat denizde bir botun üzerinde dururken dalgaların botu sarsması sonucu düşmemek için hareketler kontrol edilirken bu sisteme hâkim olunur.

Dengede durmayı sağlayan sistem (vestibüler) insanlarda, yedinci yaşa gelene kadar gelişim içindedir. Hatta bazılarında bu gelişim ergenlik dönemine kadar sürebilir. Gelişim esnasında sisteme ne kadar uyarı gönderilirse gelişim o kadar iyi ilerler. Çocukların zıplatılmayı, kucakta olmayı sevmesi bu durumla ilgilidir.

Çocuklar dengede durmayı nasıl öğrenirler?

Çocukların hareket hâlinde olması aslında kaba motor becerilerinin gelişmesi için oldukça önemlidir. Bazı ebeveynler sakin bir hayat sürmeyi tercih edebilir, bundan mutluluk duyabilir ya da işten geldiğinde yorgun olduğu için çocuğuyla evde oyun oynayarak zaman geçirmek isteyebilir. Fakat çocukların bedensel aktivitelere ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Yapacağı her hareket ileride bedenini daha iyi kullanmasına olanak sağlayabilir.

Çoğu ebeveyn çocuğunu parka götürdüğünde sürekli “Dur!”, “Koşma!”, “Yavaş ol!” gibi ikazlarda bulunur. Başlarına bir şey gelmesinden korkan ebeveynler çocuğu oyun esnasında durmadan engeller. Özgürce koşup zıplayamayan çocuk ihtiyacı olan hareketi de yapamaz duruma gelir. Fakat çocukların, hem içlerinde sıkışan enerjiyi dışarı atması hem de bedenini kontrol etmeyi öğrenmesi için bu tip aktivitelere ihtiyacı vardır. En azından günde bir saat dışarı çıkarmak onlara faydalı olabilir.

Çocuklarıyla dışarıda zaman geçirmeye üşenen ebeveynler, çocukların büyürken temel motor ihtiyaçlarını geliştirmek için hareket etmeleri gerektiğini unutmamalılar. Yapılacak aktiviteler onların denge ve koordinasyon kurma becerisinde en önemli etmendir. Aynı zamanda kas gelişimini olumlu yönde etkileyeceği için ebeveynlerin bu konuya dikkat etmeleri tavsiye edilir.

ZEKA GELİŞİMİNDE YARATICI OLMANIN ETKİSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin