Davranışları Normallik Ölçütleri Çerçevesinde Değerlendirmek

Çocukların gelişim sürecinde davranışlarının normal ya da anormal olduğunu anlamaya yardımcı bazı ölçütler vardır. Bunlar hakkında fikir sahibi olmak, çocuğunuzun davranışlarını daha iyi yorumlamanızı sağlayabilir.

Davranışları Normallik Ölçütleri Çerçevesinde Değerlendirmek

Çocuğun davranışının normal olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Anne babaların, çocuklarına doğru yaklaşımlarda bulunabilmeleri için onun normal mi yoksa anormal mi davrandığını iyi çözmeleri gerekir. Ebeveynlerin yapacağı yanlış çıkarımlar, uygunsuz tedbirlere bu da daha büyük sorunlara neden olabilir.

Bir anne baba olarak bilgi edinmeden çocuğunuzun davranışlarını doğru analiz edebilmeniz pek mümkün değildir fakat onun davranışlarını daha iyi anlamlandırabilmek adına belirlenen bazı normallik ölçütlerini kullanmak, daha iyi bir gözlem yapmanızı sağlayabilir. Çocukların davranışlarının doğru yorumlanabilmesi için yaşa uygunluk, sapan davranış yoğunluğu, süreklilik, cinsel rol beklentisi ve kültürel faktörler değerlendirilir. Çocuğunuza kendiniz teşhis koymak yerine onu gözlemleyip edindiğiniz bilgileri doktorunuzla paylaşmak daha doğru bir yol olabilir. Fakat bu paylaşım öncesinde sizin de normallik ölçütleri hakkında fikir sahibi olmanız daha sağlıklı tedbirler almanızı sağlayabilir.

Her çocuk belirli yaş aralıklarında o yaşın getirdiği ve ebeveynlerin pek de hoşuna gitmeyen bir takım davranışlarda bulunabilirler. İki yaşındaki bir çocuğun inatçılık yaparak kendince bağımsızlığını kazanmaya çalışması ya da ergenlik dönemindeki bir gencin ailesi tarafından anlaşılmadığını düşünmesi o yaşlarda rastlanabilecek davranışlardır. Bu davranışların anne babaların hoşuna gitmemesi ortada bir davranış bozukluğu olduğu anlamına gelmeyebilir.

Bir çocuğun kendi yaşına uygun davranışı ne kadar ileri taşıdığı da davranış değerlendirmesi için önemlidir. 4-5 yaşında öfkeli bir çocuğun sürekli huysuzluk yapması normalken, ailesine ve arkadaşlarına saldırması bu davranışın sapması anlamına gelir. Sapan davranışlar bir uyum ya da davranış bozukluğunun göstergesi olabilir. Davranış bozukluğunda süreklilik de önemli bir meseledir. Çocuğunuzun yaşından beklenen bir hareketi ya da bozuk bir davranışı uzun süreler tekrar etmesi sağlıksız bir durumun belirtisi olabilir.

Cinsiyetine göre davranışlar değişir mi?

Erkek çocuklarının davranışları, kız çocuklarına göre daha sert ve saldırgan olabilir. Kız çocuklarının daha sakin ve yumuşak davranması beklenir. Fakat bir kız çocuğunun, erkek çocuğunun sergileyebileceği sertlikte davranışları varsa ortada bir sapan davranış durumu olabilir. Çocuğun yetiştiği çevredeki kültürel farklılıklar da çocuğun davranışlarında sapmalara neden olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0