Davranış problemine nasıl yaklaşılır?

Bazı çocuklar, davranışlarla gönderilen mesajları algılamakta zorluk çekerler. Fakat birkaç oyun, onların bu becerilerini geliştirmesinde faydalı olabilir.

Davranış problemine nasıl yaklaşılır?

Sözel olmayan ifadeleri anlamasını nasıl sağlarız?

Akıl okuma oyunları, sözel olmayan ifadeleri anlama konusunda çocuğa yardımcı olacak oyunlar arasındadır. Küçük küçük birkaç soru, onları düşünmeye sevk edeceğinden faydalı olacaktır. Mesela 3-4 yaşlarında bir çocukla asansör beklerken ona kaç numaralı asansör geleceğini sormak, herkesin aklındakinin farklı olacağını göstermesi bakımından yararlı olabilir. Yine 4-5 yaşlarındaki bir çocuğa, “Senin arkanda ne görüyorum, tahmin et.” denilerek, karşısındakinin yerine kendini koyabilmesi becerisi kazandırılabilir.

Pandomim oyunu, 3 yaşından itibaren çocukların kolaylıkla yapabileceği eğlenceli bir akıl okuma oyunudur. Elma yeme, kumandayla kanal değiştirme gibi hareketlerle oynanabilir. Yaşça biraz daha büyük çocuklarla kapıyı açıp şaşıran bir insan taklidi yapılarak bunun kim olduğuna dair tahmin yürütmesi istenebilir.

Çocuğun çevresinde olan çocuklarla ilgili sorular sorarak da neler düşündüğü öğrenilebilir. Mesela yolda mendil satan bir çocuk gördüğünde, ona göre çocuğun nasıl biri olduğu, nerede yaşadığı, ailesinin neler yaptığı, okulda nasıl bir çocuk olduğu sorulabilir. Burada amaç, çocuğu düşünmeye sevk etmek olmalıdır, gerçekten neler olabileceğini bilmesi değildir. Bu oyunu oynarken ebeveyn, “Bak çocuk çok gülüyor, mutsuz olsa belki de bu kadar gülmez.” deyip çocuğu yönlendirebilir.

Bazen durumdan rahatsız olunsa da çocuklar televizyon karşısında en çok çizgi film izleyerek zaman harcarlar. Bu yüzden çocuğun çizgi film izlediği zamanlar, bazı küçük oyunlarla daha yararlı bir hâle getirilebilir. Çizgi filmin sesini kısıp sadece karakterlerin davranışlarına odaklanarak onların ne söyledikleri, ne hissettikleri tahmin edilebilir.

Sözel olmayan ifadeleri anlamamızı sağlayan oyunlar nelerdir?

Kitaplarda okunan bölümler, izlenilen hava durumu da sözel olmayan davranış becerisinin gelişmesinde kullanılabilecek faydalı yollardandır. Mesela hava durumunu, farklı ifadelerle ve ses tonlarıyla okumak (yağmurluysa sevinçli, güneşliyse üzgün gibi) çocuğu hem eğlendirecek hem de ona yeni davranış biçimleri kazandıracaktır. Kitap okunurken de çocuğun dikkatinin önce resimlere yönlendirilmesi faydalı olabilir. “Aa baksana kuş nasıl bakıyor.” denilerek resimden yorum yapması istenebilir.

Sözel olmayan davranışları okumakta zorluk çeken çocuklar, genelde söylenen şeyi olduğu gibi anlarlar. Bu sebeple onlara sorulacak, “Nereden anladın?”, “Niyeti ne olabilir?”, “Burada sence ne demek istiyor?” gibi sorular, dikkatlerini farklı yere çekebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0