Davranış Bozukluklarının Önüne Geçme

Çocuklarda bir davranış bozuklukları birdenbire ortaya çıkmaz. Genellikle altında uzun süredir var olan bir stres unsuru yatar. Kısa süreyle gözlemlenen problemlerin ve hatta yerleşecek olan bozuklukların bile önüne ailenin özeniyle geçilebilir.

Davranış Bozukluklarının Önüne Geçme

Çocukta davranış bozukluğu olduğu nasıl anlaşılır?

Çocukların gelişimleri süresince bir aksaklık olduğunu anlamak için ebeveynlerin bu konuda bilgi sahibi olmaları önemlidir. Kimi dönemler yaşanan huysuzluklar, inatlaşmalar veya bazı uyum problemleri normaldir. Anne ve babaların çocukları büyürken hangi dönemlerin nasıl atlatılacağı konusunu biliyor olmaları gerekir. Bu şekilde olası problemlere karşı önlem almak mümkün hâle gelir.

Aile içi yaşanan her türlü huzursuzluk çocukları büyük ölçüde etkiler. Çocuklar ev ortamında problemler olduğu zaman kendilerini stres altında hissederler çünkü onların en güvende hissettikleri yer evleridir. Stresle başa çıkmak için türlü yollar arayan bir çocuk genellikle derdini konuşarak anlatamaz. Kendilerini iyi hissettirecek ve içlerindeki olumsuzluğu dışa vurmayı sağlayacak yollar aramayı tercih ederler. Bu durum davranışlara yansır. Ebeveynler genellikle çocuklarında davranış bozukluğu gördüklerinde kaynağın kendileri olduklarını göremez. Bu durumda da çözüm için evdeki huzursuzluğu ortadan kaldırmak gerektiğini anlayamayabilirler. Eğer aile yaşantısında çocuğu büyük ölçüde etkileyebilecek bir problem varsa çocuğun mümkün olduğunca fiziksel ve psikolojik olarak güvenli bölgede kalmasına özen gösterilmelidir.

Çocuğun davranış bozukluğunu engellemek için ne yapılmalıdır?

Ayrıca ailede bir huzursuzluk olmasa dahi çocuğa karşı yanlış bir tavır takınmak olumsuz sonuçlar doğurabilir. Aşağılanan, bastırılan, fiziksel veya psikolojik şiddet gören çocuklar genelde bu duruma davranışlarındaki bozukluklarla tepki verirler. Başa çıkmadıkları hâller hareketlerine yansır. Aileler çocuklarını tanımalı ve bir birey olarak nasıl davranılmayı hak ediyorsa öyle davranmaya özen göstermelidir. Çocuklarıyla iletişimlerini ilk günden itibaren olumlu tutmak için çabalayan aileler bu tip davranış problemleriyle daha az karşılaşır. Çocuğu ilgi ve yeterlilikleri doğrultusunda destekleme, anlamak ve dinlemek ebeveynlerin yerine getirmesi gereken temel görevlerdendir.

Çocuklarda bir davranış bozukluğu ortaya çıkmadan önce olduğu kadar ortaya çıktığında da nasıl davranılması gerektiği çok önemlidir. Aileler bu gibi problemlerle tek başına baş etmeye çalışmadan önce bir uzmandan destek almalı ve ilerlemesini engellemelidir. Çocuğa karşı tahammülü yüksek ve anlayışlı davranışlar sergilenmeli, tutarlı olunmalıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0