Ailelerin Davranım Bozukluğu Gösteren Çocuklarına Karşı Görevleri

by Bebek Melekleri

Bir tür psikolojik bozukluk olan davranım bozukluğu, çocukları sıklıkla şiddete yönlendirir. Şiddet dürtüsü engellenemezse, çocuk hem kendisine hem de çevresine büyük zarar verebilir. Ailenin desteği bu noktada çok önemlidir. Çocuklarda davranım bozukluğu durumunda ne yapılır? Davranım bozuklukları gösteren çocuklarla nasıl ilgilenmelisiniz?

Ailelerin davranım bozuklukları gösteren çocuklarına olan görevleri nelerdir?

Aileler, davranım bozukluğu gösteren çocuklarına kendilerince birtakım yöntem uygulasalar da başarılı olamazlar. Bu yöntemlerden birkaçı şöyledir: eleştirmek, tartışmak, öğüt vermek, suçlamak, yargılamak. Çocuktaki davranım bozukluklarının daha da artmasına sebep olan bu yöntemler yerine daha işe yarar yöntemler kullanmak da mümkündür. Öncelikle bu çocukların “kötü” değil, psikolojik ya da psikiyatrik bozukluklarının olduğu algılanmalıdır. Çocuk ancak bu şekilde daha iyi anlaşılabilir.

Çocuk, bu bozuk davranımları kendisini ifade etmek için kullanmaktadır. O da bu durumdan hoşnut değildir ama nihayetinde, temelinde bir sorun yaşadığı için karşı tarafa bu şekilde yansıtır. Aile bireyleri bu durumu ne kadar erken fark ederse o kadar yararlı olur.

Davranım bozukluğu gösteren çocuklar, sert tavırları yüzünden sosyal ortamlarından dışlanabilirler. Böyle olunca kendilerine benzer çocukları da kolayca bulabilirler. Bu gibi durumlarda çocuk davranımlarında daha da sert olacaktır. Aile bu süreçte; tehdit etmek, eve kapatmak gibi yöntemleri kullanmamalıdır çünkü bu yöntemler kısa sürede geçerli olsa da sorunu tamamen çözmez. Çocuk, şiddet içerikli davranışları nasıl öğreniyorsa, olumlu davranışları da öğrenebilir. Aileler sabırlı olup çocuklarını bu yönde eğitmeye özen göstermelidir.

Ebeveynler sadece çocuğun değişmesini beklememeli, kendisi de değişmelidir. Ön yargılarını kıran ebeveynler, çocuklarını daha iyi anlayacaktır. İstenileni yapmadığı zaman çocuklarla iğneleyici konuşmak çözüm değildir. Karşı tarafın da bir birey olduğu, dikkate alınması gerektiği bilinmelidir.

Çocuğun sosyal ortamında kimlerle arkadaşlık ettiğini bilmek, bozukluğun tedavisinde önemli bir husustur. Böylelikle aile, müdahale etme şansına sahip olur. Onaylanmasa bile arkadaşlarını eve çağırmak aile ile çocuk arasında güven ortamını oluşturabilir. Kimlerle birlikte neler yaptığını bilmek her zaman kazanç sağlar.

Çocuk, dürtü kontrol sorunu yaşıyor ve bu yüzden şiddete başvuruyorsa bir dövüş sporuna yönlendirilebilir. Böylelikle kurallı ve disiplin altında eğitim alarak dürtülerini törpüleyebilirler. Bunun dışında, şiddete başvurur ve bu suç kapsamında olursa görmezden gelmemek gerekir. Profesyonel yardım alması tavsiye edilir.

BEBEK VE ÇOCUK BAKIMINDA GENEL GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin