Davranım Bozukluğu Belirtileri ve Ailelerin Yapması Gerekenler

Genellikle on altı yaşından önce görünen davranım bozukluğu, çocuklarda genetik ya da yaşadıkları çevreye bağlı olarak çıkabilir.

Davranım Bozukluğu Belirtileri ve Ailelerin Yapması Gerekenler

Davranım bozukluğu belirtileri nelerdir?

Çocuklarda görülen davranım bozukluğu, genel anlamda başkalarının temel haklarına saldırma ya da yaşının gerektirdiği toplumsal değerleri hiçe sayma durumunun tekrarlayıcı bir şekilde sürekli görüldüğü bir bozukluktur. Davranım bozukluğunun belirtileri arasında başkalarına gözdağı vermek, üstünlük taslamak gösterilebilir. Çocuk, çoğu kez kavga başlatan taraf olur. Kesici aletlerle başkalarının canını acıtan çocuk; hayvanlara, insanlara ve insanların eşyalarına zarar verebilir. Tanıdığı veya tanımadığı kişileri cinsel anlamda taciz etmek, zorlamak da davranım bozukluğunun belirtileri arasında gösterilebilir.

Davranım bozukluğuna sahip olan çocuk, eğer bir çıkarı varsa yalan söylemekten kaçınmaz. Başka insanların eşyalarını çalmaktan rahatsızlık duymaz. On üç yaşından sonra aile kurallarını hiçe sayabilir. Bu sayılan belirtilerin en az üç tanesi, altı ay üst üste tekrarlanırsa çocuğa davranım bozukluğu teşhisi konulabilir.

Çocuğu bu duruma sürükleyen etkenler arasında sinirlilik, gerginlik, korku, öz güven eksikliği gösterilebilir. Daha çok beş-altı yaşlarında başlayan davranım bozukluğu, on altı yaşından sonra nadir olarak görülür. Şayet erken yaşlarda başlarsa ileride çocukta, anti-sosyal kişilik bozukluğu ve anksiyete bozukluğu riski meydana getirebilir. Davranım bozukluğu, genetik yatkınlık ya da kötü çevre koşullarının tetiklediği bir bozukluk olarak da bilinir. Aile bireylerinde alkol bağımlılığı, şizofreni, hiperaktivite bozukluğu varsa, çocuklarda davranım bozukluğu daha sık görülebilir.

Günümüzde davranım bozukluğunun çocuklarda arttığı yönünde bir düşünce hâkimdir. Davranım bozukluğu erkek çocuklarda daha sık görülen görülmektedir. Erkeklerde görülme oranı %6-16 iken, kız çocuklarında bu oran %2-9 arasındadır.

Davranım bozukluğu görülen çocuğa aile nasıl davranmalıdır?

Davranım bozukluğu gösteren ailelerin ilk yapması gereken şey, çocuklarını anlamaya uğraşmaktır. Bazen aileler, çocuklarının sert tepkilerine onları kırmamak adına karşılık vermezler ama zamanla sürecin hiç de öyle ilerlemeyeceği anlaşılır. Böyle bir durumda çocuğun kendisini ifade etmesine olanak sağlanılmalıdır. Kalıcı ve sınırı olan kurallar belirlemek, bunun devamlılığını sağlamak, çocukların sert tepkilerine yumuşatma getirebilir. Uzun vadede bu anlaşma sürdürülür fakat çocukta yine düzelme olmazsa bir uzmana görünmekte fayda vardır.

Çocuklar bu sert tepkileri arkadaş çevrelerinde de gösterebilirler. Oyun esnasında sürekli kavga çıkarmaya meyilli bir çocuğun gözetim altında tutulması ilk etapta işe yarayabilir. Kavga çıkarmak istediğinde önce bir hatırlatma yapılır, eğer devam ediyorsa oyuna ara verme cezası verilebilir. Böylece arkadaşıyla arasındaki ilişki düzelebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0