SANATTA KULLANILAN ESTETİK ÖLÇÜTLER

Çocuklar sahip oldukları yaratıcı potansiyeli ifade edebilmek için resmi kullanırlar. Çocukların daha iyi resim yapmak için, onu oluşturan ögeleri de anlaması gerekebilir. Çocuğunuza bunları anlatabilmek için bunlara sizin de göz atmanız faydalı olacaktır.

SANATTA KULLANILAN ESTETİK ÖLÇÜTLER

Daha iyi resim yapmak için ne yapabiliriz?

Çocuklar çevrelerindeki nesneleri, insanları, olayları ve bunların birbirleri arasındaki ilişkiyi yetişkinlerden farklı bir şekilde anlamlandırıp yorumlayabilirler. Bu durum çocukların yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahip olmalarını sağlar. Bu sayede olaylara farklı bir bakış açısı getirebilir ve karşılaştıkları problemlere değişik çözüm yolları üretebilirler. Çocukların sahip oldukları bu potansiyeli ortaya çıkarabilmeleri için kendilerini ifade edebilecekleri faaliyetlerle uğraşmaları gerekir. Çocuklar normalde destek almadan da kendilerini ifade edebilecek yollar geliştirebilirler. Fakat yetişkin desteği sayesinde sahip oldukları potansiyel daha kalıcı olur ve bu potansiyel sağlıklı bir şekilde yönlendirilebilir.

Sanatsal faaliyetler, çocukların kendilerini ifade edebilmek için en yaygın kullandığı araçlardan biridir. Sanatın herhangi bir dalı, çocuğun kendini özgürce ifade edebilmesini sağlar. Fakat resmi uygulamak ve ona ulaşmak daha kolay olduğu için sanatın en çok bu dalı kullanılır. Ayrıca resim, farklı materyallerle de çalışma imkânı sunduğu için çocuğun kendini birçok yolla ifade edebilmesini sağlar.

Çocuğa resmi oluşturan öğeleri nasıl anlatabiliriz?

Her sanat dalında olduğu gibi resim de belli ögelerden meydana gelir. Bu ögeler bir araya geldiğinde resim meydana çıkar. Çocukların yaratıcılıklarını resimle ifade edebilmesi için bu kavramları anlayamasalar bile tanımaları gerekebilir. Çizimi oluşturan ögeler ise çizgi, renk, şekil, kütle, kompozisyon, örüntü, uzay, denge, doku olarak sınıflandırılabilir.

Çizgi, resmin ilk adımıdır. Çizgiler bir araya gelerek şekilleri oluşturur. Çocuklar ilk yaşlarında kendilerini ifade edebilmek için karalamalar yaparlar. Bu karalamaların bir anlamı yoktur. Çocuk sadece şekiller çıkarmayı sever. Renler de bir çizimin ayrılmaz bir parçasıdır. Yapılan resmi renklendirebilmek için çocukların önünde birçok seçenek vardır. Şekil, resim yaparken bir nesne ya da karakter yaratmayı sağlar. 3-4 yaşlarındaki bir çocuk, kare, dikdörtgen veya yuvarlak çizerek bunları hayvanlara ya da insanlara benzetebilirler. Kütle ya da hacim nesnenin kâğıt üzerinde 3 boyutlu bir şekilde kullanılabilir. Kompozisyon, çocuğun çizdiği şeyleri belirli bir düzenle bir araya getirmesidir. Bunun dışında örüntü, uzay, denge ve doku da resmin ögeleri arasındadır.

ÇOCUKLARIN ŞEKİLLERİ ÖĞRENMESİNİ SAĞLAYABİLECEK ETKİNLİKLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0