DADI SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Çalışan anne babaların, bakıcılar dışındaki seçeneklerinden biri de dadılardır. Dadılar, bakıcılardan farklı olarak daha fazla sorumluluk alırlar ve çalışma saatleri de farklıdır. Fakat ebeveynlerin, çocuklarını dadılara rahatça emanet edebilmeleri için birkaç şeyi göz önünde bulundurmaları gerekebilir. Dadı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

DADI SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Çocuk bakıcısı seçerken neye dikkat etmeliyiz?

Ebeveynler, çocukları belli bir yaşa geldikten sonra çalışma hayatına geri dönebilirler. Bu durum bazen ekonomik nedenlerden kaynaklanır bazen de bu ebeveynlerin kendi tercihidir. İki durumda da anne babalar işteyken çocuğun bakımını üstlenecek birinin bulunması gerekir. Bakıcılar ve dadılar, ebeveynlerin göz önünde bulundurabileceği seçenekler arasındadır. İkisinin de kendi içlerinde artıları ve eksileri olabilir. Hangisinin daha uygun olduğu ebeveynlerin beklentilerine bağlıdır.

Dadılar, bakıcılardan farklı olarak çocuklarla daha uzun süreler ilgilenirler. Bakıcılar, çocuklara sadece ebeveynlerin çalışma saatlerinde ya da okul sonrasında bakabilirler ve genelde yatılı kalmazlar. Fakat dadılar tüm gün çocuklarla ilgilenebilirler. Çoğu zaman dadılar yatılı bakıcılık da yapabilirler. Dadılar çocuklarla daha uzun süre vakit geçireceği için çocuk üzerinde otorite sahibi de olabilirler. Dadıların sorumluluklarının daha fazla olması, ebeveynlerin dadı seçerken daha dikkatli olmasını gerektirir. Çünkü dadının bakım ve eğitim şekli çocuğun gelişimi üzerinde etkili olacaktır. Dadı tutmak isteyen ailelerin bu nedenle seçim sürecinde ince eleyip sık dokumaları gerekir. Fakat seçim yaparken nelere dikkat etmeleri gerektiğini bilmeleri işlerini oldukça kolaylaştıracaktır.

Dadı seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Seçeceğiniz kişinin profesyonel bir dadı olduğundan emin olmanız gerekir. Dadı adayının size sunduğu referansları kontrol etmeniz bu açıdan önemlidir. Referanslarla tek tek iletişime geçip hem kişinin gerçekten dadı olup olmadığını anlayabilir hem de çocuk bakımı konusunda nasıl bir yönteme sahip olduğunu öğrenebilirsiniz. Adayınızın profesyonel bir dadı olduğunu teyit ettikten sonra onun mesleki özelliklerine bakmanız gerekir. Aldığı eğitimler burada kritik bir rol oynayabilir. Dadınız çocuk bakımı üzerine bir yüksekokula gitmemişse bile bu konu hakkında, çeşitli kurumlardan sertifikaları olması iyi bir ayrıntı olabilir.

Dadı adayınızın çocuklarla iletişiminin iyi olması gerekir. Çünkü çocuğunuz siz yokken dadısıyla vakit geçireceğinden bu süre içerisinde kendini güvende ve emin ellerde hissetmesi gerekir. Ayrıca bu vaktin çocuk için eğlenceli geçmesi de önemlidir. Dadınızın siz yokken yokluğunuzu aratmamasına dikkat etmeniz gerekir. Gelişim sürecindeki bir çocuk bazı becerileri hâlâ öğrenmekte olacağından dadının bu eğitimleri iyi sağlaması gerekmektedir. Mesela çocuğunuz konuşmayı yeni öğreniyorsa dadının onu konuşmaya teşvik ederek konuşma becerisini ilerletmesine yardımcı olması gerekir. Dadı adayınızın psikolojik yeterliliği de çok önemlidir. Herhangi bir psikolojik sorunun olmaması ya da bu tarz bir soruna yatkınlığının olmaması gerekir. Çünkü küçük çocukların kişilikleri de henüz gelişim sürecindedir ve dadınızın yaklaşımları çocuğunuzu olumsuz etkileyebilir. Dadı adayının yeterli kültürel ve entelektüel bilgiye sahip olması da çocuğunuzun eğitimi açısından önemlidir. Ama her şeyden önce dadınızın size güven vermesi gerekir. Bu konuda ebeveyn olarak içgüdülerinize güvenebilirsiniz. Siz evden çıkarken dadınızın, gözünüzü arkada bırakmaması gerekir.

ÇALIŞAN EBEVEYNLERİN ÇOCUKLARINI EMANET EDEBİLECEKLERİ YERLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
156
dislike
0
love
117
funny
96
angry
0
sad
0
wow
39