D Vitamini Takviyesi

D vitamini, bebeklerin gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Bu vitamin hakkında bilgi sahibi olmanız ve bazen bebeğe D vitamini takviyesi yapılması gerektiğini bilerek doktorunuzdan tavsiye almanız yararlı olacaktır.

D Vitamini Takviyesi

D vitamini nedir ve vücudumuza faydası nedir?

Tüm bebeklerde görülmesi olağan bir durum olsa da özellikle anne sütüyle beslenen bebeklerde D vitamini eksikliği daha sık görülebilir. Bu durum, çok nadir rastlanılan bir durum olmayacaktır. Anne sütü, bebek için en iyi besin kaynağı olsa da anne sütüyle beslenen bebeğin de D vitaminine ihtiyacı olabilir. Gelişim döneminin başlarında olan bebeklerin kemiklerinin güçlenmesi, gerekli fosfor ve kalsiyumun absorbe edilmesi için bebeğin vücudunda yeterince D vitamini bulunması önemlidir. Ayrıca D vitamini eksikliği, raşitizm adı verilen, kemiklerin zayıflamasına ve yumuşamasına sebep olan hastalığı meydana çıkarabileceğinden bebeklerin ihtiyaç duyduğu miktarda D vitamininin karşılanması önemlidir.

En iyi D vitamini kaynaklarından biri olan güneşe, 6. aydan daha önceki dönemde bulunan bebeklerin fazla maruz kalması birtakım sorunlara yol açabileceğinden, D vitamini eksikliğini önlemek için çeşitli takviyelere ihtiyaç duyulacaktır. Bunun için doktorunuza danışarak bebeğinize uygun miktarlarda D vitamini takviyesi yapmanız yararlı olacaktır. Anne sütüyle beslenen bebeklerin emmeyi bırakana kadar D vitamini takviyesine devam edilmesi, bazı uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

D vitamini nerelerde bulunur?

Bebekler ek gıdayla beslenmeye başladığında, içerisinde bol miktarda D vitamini bulunan balık, yumurta ya da D vitamini takviye edilmiş çeşitli yiyeceklerle beslenebilirler. Ancak ilk yıllarda bebekler genellikle bu yiyecekleri düzenli olarak tüketmediğinden ihtiyaçları olan D vitaminini tam olarak karşılayamayabilirler.

D vitamini eksikliği, sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde değil, mamayla beslenen bebeklerde de görülebilir. Bebeğin beslendiği mamalar da anne sütü gibi bebeğin ihtiyacı olan D vitaminini tam olarak içermiyor olabilir. Mama ile beslenen bebekler de D vitamini takviyesine ihtiyaç duyulduğunda doktora danışarak uygun dozlarda bebeğe ek D vitamini verilmesi ihmal edilmemelidir.

Bebeğe ek D vitamini verilmeye başlandığında, doktorun tavsiye ettiği dozun aşılmamasına, D vitamini içeren ilacın prospektüsünün dikkatlice okunarak uygun şekilde bebeğe verilmesine dikkat edilmelidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0