Çoğul Bebeklerde Karakter Oluşumu

by Bebek Melekleri

İkiz ya da çoğul bebekler dünyaya sırayla gelirler ve bu nedenle aralarında güçlü bir bağ henüz doğmadan oluşmuş olur. Benzer genetiklere sahip olurlar ve benzer hayat tecrübelerinden geçerek gelişirler.

Çoğul bebeklerde karakter oluşumu nasıl olur?

Çoğul bebeklerin genellikle giydikleri giysiden, aynı odada kalmalarına kadar her şeyleri aynı olur. Ebeveynler çoğunlukla ikizlerini ya da çoğul bebeklerini genellikle bir çift ya da takım hâlinde giydirirler. Böyle bir tutumu siz de edinebilirsiniz. Bu her zaman zararlı bir durumdur demek doğru değildir ancak bu konuda dikkatli olmanız gerekebilir. İkizlere karşı takınan tutumların, bebeklerin kişilik gelişiminin olumsuz etkilenmesine neden olabilme ihtimali her zaman vardır.

Araştırmalar göre, sağlıklı doğmuş ikizler genel olarak tek doğan bebeklerle aynı şekilde gelişim gösterirler. Diğer yandan bazı araştırmaların sonucunda da çoğul bebeklerin dil gelişiminin tek doğan bebeklere göre daha yavaş gelişim gösterdiği ortaya çıkmıştır. Bunun bilinen nedenlerinden bir tanesi, anne ve babaların ikizlerine karşı iletişimde yetersiz olmalarıdır. Genellikle ebeveynler, ikizlerine ayrı ayrı konuşma yapmazlar ve çoğunlukla “ikizlere hitaben” iletişim kurarlar. Ebeveynlerin bebeklerine ayrı ayrı ilgi gösterecek enerjiyi ve zamanı bulamıyor olmaları normaldir fakat onlarla iletişim kurarlarken, ikizlerinin ayrı birer çocuk olduklarını unutmamaları gerekir.

İkiz bebeklerin ebeveynliğini yapabilmek bazı stratejileri yerine getirmeyi gerekli kılmaktadır. Her bir çocuğa, kardeşiyle aynı anda dünyaya gelmiş bir birey olarak bakmak gerekmektedir. Böylelikle iki kardeşin farklı davranış ve huylarını da keşfetme şansınız olacaktır. Özellikle büyüme döneminde ve ergenlikte onların farklı mizaçlarını ve kişiliklerini tanıyor olmanız, daha sağlıklı bir ebeveyn-çocuk ilişkisi kurmanıza olanak verecektir.

Bebeklerden birisinin diğerine göre olaylara ve çeşitli değişkenlere daha yavaş ve geç tepki veriyor olduğunu fark edebilirsiniz. Bir eylemde, sakin olan bebeğinizi diğerine kıyasla daha fazla uyarmanız gerektiğini bilirsiniz. İkisinin arasındaki bazı değişiklikleri bilmeniz, günün sonunda daha az sorunla mücadele etmenizi sağlayacaktır. Ancak ileride birbirlerinden farklı olan yanları daha fazla ortaya çıkınca onları sürekli aynı şekilde etiketlemek yanlış olacaktır.

Çocukların altını ıslatması ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler