Çoğul Bebek Bakımında Beslenme ve Biberon Kullanımı

Bebeğinizin yeteri kadar beslenmesi ve susuz kalmaması gereklidir. Beslenmenin sağlanması için emzirmenin yeterli olmadığı durumlarda biberonla beslenmeye de başvurulabilir. Önemli olan yönteminizin ayrıntıları değil bebeğinizin yeteri kadar sağlıklı beslenip beslenemediğidir.

Çoğul Bebek Bakımında Beslenme ve Biberon Kullanımı

Beslenmenin sağlanması için ne yapılmalıdır?

Anne sütünün önemi, bilimsel verilerle kanıtlanmıştır fakat anne sütünün yeterli olmadığı durumlarda biberonla beslenme sağlanabilmektedir. Biberonla beslenme bebekleriniz için gerekli besinleri sağlıyorsa tercih edilmesinde herhangi bir sakınca bulunmayan bir yöntemdir. Emzirmeye destek olarak da kullanılabilir ve bir bebeğinizi emzirirken eşiniz de biberonla diğer bebeğinizi besleyebilir. Aynı zamanda annenin ya da bebeğin hasta olması beslenmeyi biberona yönelten etkenler arasındadır. Yapılmaması gereken en önemli davranışsa biberonla beslenme yaparken gözünüzün ve dikkatinizin bebeğinizden ayırarak başka bir işle ilgilenmenizdir. Böyle bir durumda boğulma gibi kazaları fark edemeyebilirsiniz.

Çoğul bebeklerde biberon kullanımı nasıl olmalıdır?

İkizleri biberonla eş zamanlı besleyebilmek için takip etmeniz gereken bazı yönergeler de mevcuttur. Öncelikle yere oturmanız ve bacaklarınızı açmanız gerekmektedir. Daha sonra bebeklerinizi, bacaklarını size bakacak şekilde çevirip bacağınızın üzerindeki yastıklara sırt üstü yatırmalısınız. Böylelikle iki bebeğinizi de (dikkatli bir şekilde) biberonlarla besleyebilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken yegâne güvenlik önlemi dikkatinizi bebeklerinizden ayırmamak olacaktır. Diğer bir yöntem ise bebeklerinizden bir tanesini sol kolunuza yatırmış hâlde, sol bileğinizi ve elinizi bükerek biberon vermek; diğer bebeğinizi de kucağınıza yatırmış hâlde tutarak ve başını destekleyerek sağ elinizle biberon vermenizdir.

Bebekleriniz yapılan kontroller sonucunda sağlıklı bir şekilde gelişiyor ve büyüyorlarsa, sizden de yeteri kadar süt emiyorlar ya da besleniyorlar demektir. Bunu kendiniz de kontrol edebilirsiniz. En azından ilk aylarda bebek tartıları ile çocuklarınızın kilolarını kontrol edebilirsiniz. Bebeklerinizin yeteri kadar kilo aldığını bilmek hangi beslenme yöntemini kullanıyorsanız kullanın size güven verecektir. Böylece çocuklarınızın bakımı için daha fazla fiziksel ve mental güce sahip olursunuz. Bir bebeğin yeterince gıda alabilmesi için günde 8-12 kez beslenmesi gerekmektedir. Diğer taraftan günde en az 4-6 kez altını ıslatabilir ve günde en az bir kez de dışkılayabilir. Bu sayılar doktor kontrollerinde dikkate alınacağı gibi sizin de çocuklarınızın sağlıklı gelişip gelişmediği yolunda aklınızda bir fikir oluşmasına olanak sağlayacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0